Čerkez: Nema nikakvih prepreka za vršenje obdukcija u FBiH

Članovi Federalnog štaba civilne zaštite pomoćnik federalnog ministra za javno zdravlje Goran Čerkez i šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa izvijestili su o epidemiološkoj situaciji u kantonu i govorili o nevršenju obdukcija, kao i serološkoj analizi koja se počinje primjenjivati na KCUS.

U posljednja 24 sata urađeno je 415 testova na koronavirus od čega je 36 pozitivno, a broj testiranja se ustalio kazao je Čerkez. Na hospitalizaciji su 74 pacijenta od čega je njih sedam na respiratorima.

“Daleko je od stabilnog, svakim danom raste broj oboljelih i potrebna je velika disciplina da ostanemo na ovome”, riječi su Čerkeza.

Portal Klix.ba tražio je odgovor o ozdravljenima u FBiH.

Kada je u pitanju mali broj onih koji su ozdravili rečeno je da se sve radi po proceduri te da u RS-u ima više onih koji su ozdravili jer je i epidemija zabilježena ranije, 19 osoba je ozdravilo, a za osam osoba se čekaju rezultati retestiranja.

Govoreći o tome da se u RS-u rade obdukcije, a u FBiH ne rade, Čerkez je kazao da nije upoznat sa situacijom da se obdukcije ne vrše, te da ne postoji razlog za takvo nepostupanje.

“Mi moramo razlikovati dvije vrste obdukcija, to su pataloške i sudske obdukcije. Patološke se rade u bolnicama, a sudske ukoliko postoji sumnja na krivično djelo. One se mogu se vršiti, vrlo jednostavno. Ne postoje nikakve posebne mjere osim što je potrebno da imamo vizir, masku FFP2, a ostala oprema je kao i za svaku drugu obdukciju. Ono što je bitno, nikakvih prepreka nema da bi se to uradilo. Dali smo tu preporuku. Bitno je napomenuti da virus ne umire sa pacijentom, a obdukcija nije problem i ne bi trebalo biti problem”, rekao je Čerkez.

Dodao je kako generalno postoji nedostatak opreme i da ju je teško naći na tržištu, ali da sva oprema za patološku obdukciju postoji u entitetu.

Govoreći o novim serološkim testovima, epidemiolog Sanjin Musa objasnio je zbog čega su značajni:

“Oni će nam naročito kasnije biti vrlo dragocijeni jer će nam odgovoriti na pitanje koliko ljudi je do sada preboljelo virus, a da su imali vrlo blage simptome ili asimptomatski. To je važno jer ćemo tako previdjeti šta nas čeka u dužem periodu, septembru i oktobru kada možemo očekivati drugi val ovog oboljevanja.”

Molekularni testovi koje imamo su sa južnokorejskog tržišta, koriste se i u Evropi a pokazali su se kao pouzdani, rečeno je.