Provođenje previše vremena ispred ekrana: Na ovaj način zaštitite svoje oči

Zbog trenutne pandemije koronavirusa više vremena provodimo kod kuće nego ikad prije.

Obrazovanje se odvija preko TV-a, razgovor s prijateljima smo prebacili na videopozive, a otkad radimo od kuće, i radno vrijeme je premašilo uobičajenih osam sati.

Iako su mjere ublažene i dalje ispred ekrana provodimo previše vremena, no na neke stvari poput posla ne možemo utjecati, ali svakako možemo pokušati zaštiti svoje oči od svih tih ekrana kojima ih svakodnevno izlažemo.

Stručnjaci često savjetuju da se kod višesatnog izlaganja ekranima pridržavate pravila 20-20-20.

Ovo jednostavno i korisno pravilo zapravo znači da svakih 20 minuta pogledate kroz prozor u daljinu na 20 metara i tamo zadržite pogled 20 sekundi. Ovo će pomoći očima da se odmore od ekrana.

No svjesni smo da se usred rada na kompjuteru/laptopu i koncentrisanosti na izvršavanje zadataka teško sjetiti pružiti odmor očima svakih 20 minuta.

Neke od ideja kako sami sebe možete podsjetiti da je očima potreban odmor jesu da podesite alarm na mobitelu ili na jedan post-it zapišete ‘’20 minuta”, što će vas automatski podsjetiti na pauzu.

Treptanje pomaže u održavanju vlažnosti očiju pa se kod višesatnog boravka pred nekom vrstom ekrana savjetuje i da uzmete pauzu i trepćete neko vrijeme. U jednoj minuti prosječna osoba trepne i do 16 puta, no kod dugotrajnog gledanja u ekran, ta se brojka smanjuje i do 5 puta. Ako se slučajno ne možete natjerati da trepćete, možete koristiti i umjetne suze.

Umor očiju može izazvati i udaljenost na kojoj se nalazi monitor ili TV od vaših očiju. Minimalna udaljenost koja treba biti između vaših očiju i ekrana jest udaljenost ispružene ruke što znači da kada ispružite ruku vršcima prstiju ne smijete dotaknuti ekran.

Monitor ili TV postavite bočno od izvora svjetlosti u prostoriji jer tada dolazi do najmanje refleksije. Naprežu li vam se oči previše kod rada na kompjuteru, provjerite kontrast, rezoluciju, osvjetljenje i veličinu teksta te postavite na ono što vam najbolje odgovara.

Plava svjetlost

Svi znamo da sunčeva svjetlost sadrži crvene, narančaste, žute, zelene i plave zrake te brojne nijanse ovih boja s različitim energijama i valnim duljinama.

Zrake dužih valnih dužina imaju manju energiju (crvene zrake), a zrake kraćih valnih dužina imaju veću energiju (plave zrake). Tačnije, valna dužina plavog svjetla je 380 do 500 nm, što ga čini najsnažnijim svjetlom vidljivog spektra koje prolazi kroz leću i rožnjaču te pada direktno na mrežnicu.

Plava svjetlost najviše je prisutna u sunčevom svjetlu, ali i u štednim žaruljama te bijelom LED svjetlu koje emitiraju ravni ekrani televizora, monitora, tableta, kompjutera i pametnih telefona.

Koristite li često neke od navedenih uređaja, posljedice koje se mogu javiti na vašim očima su umor, crvenilo, suhoća i iritacija oka.

Pored ovih prijedloga, također možete nabaviti naočale sa zaštitom od plave svjetlosti.