Superračunar pronašao pet kandidata za lijek protiv koronavirusa: Na listi i jedna biljka

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je istraživanje tima naučnika sa Sveučilišta u Mainzu u kojoj je između ostalog navedeno da lijekovi koji se koriste za liječenje hepatitisa C mogu pomoći u borbi protiv bolesti COVID-19.

Nekoliko lijekova koji su odobreni za liječenje virusne infekcije hepatitisa C identificirani su kao potencijalni kandidati i za liječenje COVID-19, bolesti koju uzrokuje SARS-CoV-2.

Rezultat je to istraživanja koje je bazirano na opširnim izračunima i korištenjem superračunara MOGON II na Sveučilištu Johaness Gutenberg iz Mainza. MOGON II jedno je od najjačih računara u svijetu i njime upravlja spomenuto sveučilište te Institut Helmholtz, također iz Mainza, prenosi Oslobođenje Portal.

Njihovo istraživanje na svojim je internetskim stranicama objavio WHO, a u njemu naučnici opisuju kako su simulirali način na koji se oko 42.000 različitih supstanci navedenih u otvorenim bazama podataka, veže za određene proteine virusa SARS-CoV-2 te sprječava penetraciju virusa u ljudsko tijelo ili njegovo razmnožavanje. Ova metoda računalne simulacije poznata je kao molekularno pristajanje te je kao takva prepoznata i koristi se već godinama.

Mnogo je brža i jeftinija od eksperimentiranja u laboratoriju, istaknuo je Thomas Efferth, autor studije i profesor s Instituta farmacije i biomedicinskih znanosti navedenog sveučilišta u Mainzu. Koliko je nama poznato, mi smo prvi koji smo iskoristili molekularno pristajanje na SARS-CoV-2.

Fantastična je vijest da smo pronašli više odobrenih lijekova za hepatitis C kao obećavajuće kandidate za liječenje COVID-19, dodaje Efferth. Koristeći superračunalo MOGON II, tim naučnika napravio je više od 30 milijardi pojedinačnih izračuna unutar dva mjeseca te otkrio da spojevi iz četiri lijeka za hepatitis C, simeprevir, paritaprevir, grazoprevir i velpatasvir, imaju sklonost snažno se povezati s virusom SARS-CoV-2 te na taj način spriječiti infekciju. Tome u prilog ide i činjenica da su SARS-CoV-2 i hepatitis C virusi istog tipa, odnosno takozvani jednostruki RNK virusi, pojasnio je Efferth.

Isto tako, taj je tim naučnika otkrio još jednog potencijalnog kandidata u borbi protiv virusa SARS-CoV-2, a nalazi se u azijskoj biljki penjačici poznatoj kao orlovi nokti ili kozja krv (Lonicera japonica). Navedena se biljka u Aziji već dugo koristi u borbi protiv raznih bolesti. Naše istraživanje sada se treba provjeriti u laboratorijskim testiranjima i kliničkim studijama, zaključio je Efferth. Na kraju je dodao da je metoda molekularnog pristajanja već ranije uspješno upotrijebljena za pronalazak aktivnih supstanci protiv MERS-CoV i SARS-CoV.