Od danas dopušteno isprobavanje odjeće u prodavnicama, uz jedan uslov trgovcima

Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH ažurirao je preporuke za sprečavanje širenje koronavirusa u trgovinama, uslužnim djelatnostima, malim obrtima i tržnim centrima, a novost je ponovna mogućnost isprobavanje odjeće u kabinama prodavnica.

Prije toga postoji jedan uslov koji mora ispuniti trgovac.

Naime, za trgovine tekstilom preporučuje se prodaja bez isprobavanja onih odjevnih predmeta koji se oblače preko glave. Takva odjeća se mora spremiti na 24 sata u za to predviđen prostor prije ponovnog stavljanja u prodaju, a isto važi i za odjevne predmete iz povrata.

No, Zavod je izdao i bitnu alternativu koja omogućava isprobavanje odjeće u prodavnicama. Da bi se to moglo praktikovati, potrebno je da trgovine posjeduju uređaje kojim mogu peglati odjeću upotrebom pare na visokoj temperaturi pomoću koje bi se vršila dezinfekcija materijala.

“Ukoliko karakteristike materijala dopuštaju moguće je te odjevne predmete tretirati peglanjem na višoj temperaturi upotrebom pare. Kabine za probavanje odjeće provjetravati i dezinficirati češće nego ostale prostore, kao i izbjeći stvaranje gužvi pri njihovom korištenju i osiguranje fizičke distance prema preporukama”, navodi se u mjeri Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

Ova vijest definitivno će obradovati i mušterije koji su do sada kupovali odjeću bez isprobavanja u trgovini, ali i prodavače kojima će zasigurno olakšati posao i možda omogućiti porast prodaje.

Preporuke za kupce:

– Voditi računa o higijeni ruku, respiratornoj higijeni i fizičkoj distanci od drugih osoba;

– Zadržavati se što kraće pri obavljanju trgovine;

– Osobe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu ili kašalj trebaju odgoditi svoj
odlazak u trgovački centar i javiti se svom liječniku.

Preporuke za osoblje/uposlenike trgovačkih centara:

– Voditi računa o higijeni ruku, respiratornoj higijeni i fizičkoj distanci od drugih osoba;

– Uposlenike koji razviju simptome kao što su kašalj, povišena tjelesna temperatura, bol u grlu, uputiti da ne dolaze na posao nego da se obrate svom liječniku. Poželjno je da uposlenici vode računa o svom zdravstvenom stanju, da mjere temperaturu i prate pojavu simptoma kao što su kašalj, umor, otežano distanje.