Leonardo Di Caprio se pridružio globalnom apelu Vladi FBiH za zaštitu rijeka

Vodeće globalne organizacije za očuvanje prirodne sredine podržavaju Koaliciju za zaštitu rijeka BiH, te apeluju na Vladu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) – premijera Fadila Novalića, Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije i Parlament FBiH – da se Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana (MHE) u FBiH – koji je Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio 23. juna 2020. godine – hitno implementira u cijeloj FBiH, bilo izmjenom postojećeg zakonodavstva ili donošenjem novih propisa kojim bi se momentalno zabranila i spriječila daljnja nekontrolisana gradnja MHE u FBiH.

U slučaju da Vlada FBiH ne postupi po ovom Zaključku, odnosno Parlament FBiH isti ne usvoji u formi posebnog zakona, nastavit će se sa ugrožavanjem hiljade kilometara toka divljih rijeka, kvalitete života lokalnih zajednica, prava na
pristup pitkoj vodi, turističkog potencijala zemlje, kao i prirode i divljih životinja koje ovise o zdravim vodotocima. Globalnom apelu upućenom Federaciji BiH pridružio i poznati glumac Leonardo Di Caprio.

“Ovo je prilika za Bosnu i Hercegovinu da svojim primjerom postane prva u Evropi po zaštiti netaknutih i biološki najraznovrsnijih rijeka na kontinentu“, rekao je Barney Long, viši rukovodilac za zaštitu vrsta u organizaciji Global Wildlife Conservation.

“Ohrabrio nas je skorašnji Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje MHE kojim se štite rijeke, ali da bi to zaista urodilo plodom, sada se mora preinačiti u zakon. U suprotnom, MHE će nastaviti da nanose nepopravljivu štetu živom svijetu koji ovisi od slatke vode i ljudima koji tu žive, što će promijeniti ravnotežu ovih ekosistema koji doprinose ukupnom zdravlju naše planete“.

Rijeke između Slovenije i Albanije, uključujući i rijeke u Bosni i Hercegovini, smatraju se najvažnijim čvorištem za ugroženu biološku raznovrsnost slatkih voda u Evropi.

Šezdeset devet vrsta koje žive u ovim rijekama ne živi nigdje drugdje u svijetu. Balkanske rijeke – poznate i kao „plavo srce“ Evrope – su dom za pastrmku glavaticu, mekousnu i prespansku pastrmku; ugroženu (ili dunavsku) mladicu; ugroženog balkanskog risa i ugroženog bjelonogog raka. One pružaju kritično važno stanište za mnoge od 113 ugroženih vrsta slatkovodne ribe na Balkanu.

Balkanske rijeke se i dalje suočavaju sa naletom izgradnje MHE, uključujući zaštićena područja, uz planove da se izgradi 3.000 brana u regiji. Brane sa sobom nose i izgradnju pristupnih puteva, mostova i dalekovoda. Gradnjom brana, odnosno MHE uništava se okolna šuma i ugrožavaju životinje koje tu žive. Prema stručnjacima za slatkovodne ribe, ako se ovi planovi realizuju, najmanje 10 odsto evropskih vrsta slatkovodne ribe će izumrijeti ili biti na ivici izumiranja.
Međunarodna unija za zaštitu biološke raznovrsnosti u slatkovodnim ekosistemima trenutno ispituje prijedlog za proglašenje 11 ključnih područja biološke raznovrsnosti u BiH, s mogućnošću proširenja, i ističe da su ova mjesta od globalne važnosti za zdravlje planete i održanje biološke raznovrsnosti.

Uprkos tome, u BiH, 436 MHE su izgrađene, u nekoj fazi izgradnje ili planiranja. U projekte gradnje MHE ulažu lokalni i strani investitori, iz raznih izvora finansiranja, uključujući subvencije za obnovljivu energiju. Pojedini investitori tvrde da hidroenergija može pomoći da BiH dostigne cilj od 40 odsto obnovljive energije (što je među najvišim ciljevima u Evropi), kako bi država bila korak bliže pridruženju Evropskoj uniji. Iako postojeće MHE u BiH predstavljaju samo oko tri odsto ukupne godišnje proizvodnje energije u državi, uz ogromnu štetu po okolinu, vlada je nastavlja izdavati dozvole i subvencije za nove male i srednje hidro-projekte koji malo doprinose „obnovljivoj energiji“.

“Političari u BiH mogli su uvidjeti da MHE izazivaju žestok otpor širom zemlje“, kaže Marsela Pećanac, osnivačica Ateljea za društvene promjene – ACT. „Podrška šire javnosti kampanji za očuvanje rijeka u BiH značajno je ojačala. Ona je motivisana pokretima lokalnih zajednica, koji su spremni da životima brane rijeke. Političari sada imaju jedinstvenu priliku da brzim potezom trajno zabrane MHE, ostavljajući tu baštinu budućim generacijama“.

Brane na MHE uništavaju ne samo rijeke i okolinu, nego preusmjeravaju i zagađuju vodu i ograničavaju pristup pitkoj vodi lokalnim zajednicama. Rijeke omogućuju i održivi razvoj ekoturizma, granu privrede koja potpuno ovisi o zdravim, slobodnim i netaknutim rijekama. Mnogi stanovnici BiH rijeke smatraju dijelom identiteta. Lokalne zajednice širom države, naprimjer mještani koji žive pored Neretvice, Kruščice, Kasindolke, Bjelave i drugih rijeka protestuju, formirajući ljudski štit da spriječe buldožere da započnu s poslom.

“Kad god posjetim balkanske rijeke, preplavi me njihova ljepota i izobilje“, kaže Ulrich Eichelmann, koordinator kampanje „Plavo srce“ iz organizacije Riverwatch. „Ali ono što mi još više upada u oči je to što se ljudi dižu da zaštite svoje rijeke i potoke – oni se ne bore za novac ili slavu, oni se bore za svoje rijeke, svoju zemlju i svoju budućnost. Ovo je jedinstven primjer u današnjem svijetu! Ali, ovim ljudima treba pomoć iz cijelog svijeta. Moramo se ujediniti da spasimo Plavo srce Evrope“!

Pored poziva Vladi FBiH da formalno zabrani izgradnju MHE, organizacije za očuvanje prirodne sredine iz Amerike i Evrope apeluju i na drugi entitet u BiH, Republiku Srpsku (RS), da donese sličan zakon. Nakon inicijative FBiH, RS je takođe nedavno predložila sličan zaključak o zabrani izgradnje MHE, ali je Narodna skupština RS odbila prijedlog uprkos pritisku lokalnih zajednica.

Iza ovog apela stoje sljedeće svjetske organizacije: 2020 Action, American Rivers, Arnika, Atelier for Community Transformation – ACT, CEE Bankwatch Network, David Brower Center, EarthAction, Earth Law Center, EuroNatur Foundation, Freshwater Life, Global Wildlife Conservation, International Rivers, the International Union for Conservation of Nature Species Survival Commission Freshwater Fish Specialist Group, the IUCN SSC Freshwater Conservation Committee, Institute for Environmental Security, Rainforest Action Network, The Redford Center, Riverwatch, Save the Blue Heart of Europe, Shoal, the World Fish Migration Foundation, World Future Council, WWF, Balkan River Defence i Koalicija za zaštitu rijeka BiH (Centar za životnu sredinu, NGO GEOPA Zenica, Ekološko-humanitarna udruga Gotuša-Fojnica, Udruženje građana “Neretvica-Pusti me da tečem”, Ekološko društvo “Bistro” Kruščica, Udruženje “Resursni Aarhus centar u BiH”, “Eko forum Zenica”, “Eko akcija”, “Eko element” Bugojno, Ekološko udruženje “Eko put”, “LIR Elovucija”, “Centar Bolkay”, Udruženje za očuvanje prirodne sredine i razvoj turizma “EkoTOUR” Stolac, Balkana Outdoor – Istočno Sarajevo, Udruženje Bjelava, Udruženje za kulturu i umjetnost “Crvena”, Odbrana Sane).

Poruke podrške:

Brent Blackwelder, Predsjednik emeritus, Friends of the Earth US „Sjedinjene Američke države odustaju od izgradnje velikih brana i umjesto toga uklanjaju brane kako bi obnovili ribarstvo. Više od 1.500 brana u SAD je srušeno da bi se spasile prekrasne rijeke i staništa divljih životinja“.

Darryl Knudsen, Izvršni direktor, International Rivers “Naša planeta Zemlja je napadnuta i moramo zaštititi naše divlje rijeke. Kad sam prvi put vidio tirkiznu vodu rijeke Soča, srce mi je zastalo pred njenom ljepotom. Nadam se da ću jednog dana posjetiti i legendarne rijeke u BiH…, ako još uvijek budu tu.Ohrabren sam hrabrim otporom koji pruža b-h narod kako bi sačuvao svoju baštinu. A vlada je svojom rezolucijom to prepoznala. Sada je vrijeme da se to pretoči u zakon. Podsjetimo: hidroenergija NIJE zelena energija. Kroz emisije metana, rezervoari na branama emitiraju 2-3% ukupnih globalnih emisija stakleničkih plinova, što je jednako emisiji čitave svjetske zrakoplovne industrije. Istovremeno, rijeke sadrže biološki najbogatija staništa na planeti. Ako želite zaštititi sisteme života na zemlji za generacije koje dolaze, ne možete ništa bolje uraditi nego da zaustavite branu. Vjetar i solar su održiva energija. Mi moramo djelovati odmah”;

Jörg Freyhof, Član upravnog komiteta i regionalni direktor za Evropu, IUCN Freshwater Fish Specialist Group „Masivni razvoj MHE širom balkanske regije ozbiljno će utjecati na mnoge manje pritoka koje su važna mrijestilišta i staništa za razne vrste riba. FFSG godinama radi sa inicijativom „Spasite plavo srce Evrope“ kako bi riješio ovaj problem i mi je u potpunosti podržavamo“.

Pippa Gallop, Savjetnica za energetiku jugoistočne Evrope, CEE Bankwatch Network „Nagli rast hidroenergije na Balkanu uistinu je smrt od hiljadu posjekotina za prekrasne rijeke regiona. Smanjenje ogromnih gubitaka energije u regiji i iskorišten je čak i samo solarnih krovnih potencijala bi doprinijelo mnogo više nego što to mogu MHE.”

Ian Harrison, Supredsjednik, IUCN SSC Freshwater Conservation Committee „Ovaj poziv za zabranu MHE je prilika da se ostavi pozitivan trag kad je riječ o zaštiti i dobrom upravljanju našim rijekama u Evropi. On predstavlja vitalno i napredno ulaganje ne samo u očuvanje, nego i u čitav niz ekosistemskih prednosti koje donose ove rijeke podržavajući prirodu i ljude koji tu žive“.

Lejla Kusturica, Aktivistica i direktorica Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT „Jedna od najtežih i najbolnijih nepravdi koje se danas dešavaju Bosni i Hercegovini je ono što se dešava našoj okolini, rijekama i šumama. Ove rijeke su srž naših zajednica. Posljednjih nekoliko godina, naša zemlja je postala istinski primjer otpora koji inspiriše ne samo region, nego i ostatak svijeta“.

Eduardo Noboa, Viši voditelj programa klimatska energija, World Future Council „Hidroelektrane imaju isprepletene i složene utjecaje koji bi mogli generisati više štete nego koristi. Mnogo je slučajeva i primjera projekata vodne infrastrukture iz drugih regija svijeta, koji su prouzročili značajne štete ekosistemima, ljudima, njihovoj egzistenciji i načinu života. Umjesto ulaganja više triliona u visokorizične hidroenergetske projekte, trebali bi promovirati ambiciozne programe primjene decentralizirane i distribuirane nekonvencionalne obnovljive energije”.

Annette Spangenberg, Direktor projektne jedinice, EuroNatur Foundation „Rijeke na Balkanu su evropsko blago koje ne smijemo izgubiti. Podržavamo lokalne zajednice u njihovoj borbi za rijeke i pobrinućemo se da se njihov glas čuje širom Evrope“.

Bernie Tershy, Freshwater Life „Izgradnja brana dostigla je vrhunac u razvijenim zemljama svijeta i više se starih brana ruši nego što se gradi. BiH ne treba pratiti energetsku razvojnu strategiju koju su EU i Sjeverna Amerika u velikoj mjeri odbacile“.

Jill Tidman, Izvršni direktor, The Redford Center „Ovo je kritičan trenutak u kojem svi moramo stati u zaštitu onoga šta je preostalo od netaknutih ekosistema i vodotokova, i života koji od njih ovise. Mi smo ponosni što smo se pridružili cijenjenim organizacijama u ovoj misiji“.

Wouter Veening, Predsjednik, Institute for Environmental Security „Time što će svoju naprednu rezoluciju pretočiti u zakon, FBiH će pružiti divljim i slobodnim rijekama dugotrajnu zaštitu koju one i zaslužuju i time doprinijeti ekološkom zdravlju Balkana, šire regije Evrope i cijelog svijeta“.

Lois Barber, Izvršni direktor, EarthAction „Rijeke su žila kucavica naše planete. Moramo ih održati zdravima i pustiti ih da slobodno teku!“

Dragana Skenderija i Viktor Bjelić, Koalicije za zaštitu rijeka BiH „Privatni investitori ulažu novac u MHE i ostvaruju profit, dok narod od njihove izgradnje nema nikakve koristi. U konačnici, stvara se samo velika šteta za životnu sredinu, a finansijski gubici kroz poreze i subvencije na obnovljive izvore energije pretvaraju se u profit privatnih kompanija. Zabrana izgradnje MHE u BiH i ukidanje podsticaja za MHE su najvažniji zahtjevi koje Koalicija za zaštitu rijeka BiH traži od donosilaca odluka.“, kaže Dragana, koordinatorica Koalicije.

Borba za očuvanje rijeka je teška i može se pobijediti samo ako smo ujedinjeni. Ohrabrujuće je što se toliko organizacija glasno protivi projektima hidroelektrana kako bi sačuvali najvrjednije dobro: vodu i netaknute rijeke Bosne i Hercegovine”, kaže Viktor iz Centra za životnu sredinu, članice Koalicije.

Zuzana Vachůnová, Aktivistkinja i koordinatorica aktivnosti u Bosni i Hercegovini, Arnika „Građani BiH ne štite samo preostale evropske divlje rijeke, već i vladavinu prava u svojoj zemlji. Lokalne zajednice moraju imati pravo glasa kada se radi o projektima koji ih se direktno tiču, ali to nije slučaj; izgradnja MHE uglavnom se vrši bez učešća lokalnog BiH i pozivamo vlade da konačno zaštite dragocjenu prirodu i osnovna prava lokalnih zajednica.”

Herman Wanningen, Osnivač generalni direktor World Fish Migration Foundation „Širom Evrope sve više vidimo uklanjanje barijera na vodotokovima da bi se smanjile fragmentacija i degradacija rijeka. Ipak, 60% slatkovodnih ekosistema u Evropi nije zdravo, sudeći po Okvirnoj direktivi o vodama. Samim tim, nelogično je graditi nove brane na zaista malobrojnim zdravim rijekama koje su preostale u Evropi“.

Grant Wilson, Izvršni direktor i pravnik, Earth Law Center „Hidroenergija nije istinski  obnovljiva energija, pošto zauvijek uništava vodne ekosisteme i vrste, zato ne treba biti dio budućnosti obnovljive energije u Evropi. Apelujemo na FBiH da provede ovu zabranu MHE u djelo, bi mogla kreirati budućnost u kojoj rijeke i lokalne zajednice zajedno i skladno napreduju“.