Hrvatska i dalje iza leđa BiH priprema odlagalište nuklearnog otpada u našem dvorištu

Hrvatska je zvanično počela istraživačke radove na lokaciji nekadašnje kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, planiranoj za budući centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane Krško.

U Ekspertskom timu BiH kažu da im Hrvatska ne dozvoljava da dođu na Trgovsku goru i učestvuju u istraživanju.

Najveću odgovornost u ovom projektu imaju vlasti BiH koje se nisu ozbiljno pozabavile ovim problemom, saglasni su eksperti.

Na Trgovskoj gori, koja je u neposrednoj blizini granice između BiH i Hrvatske, započeli su radovi analiziranja terena, bušenja i geofizičkih radova na planiranoj lokaciji odlaganja radioaktivnog otpada.

Ekspertski tim iz BiH izrazio je zabrinutost zbog nemogućnosti učestvovanja u istraživanju.

Sama činjenica da su oni počeli radove sa jednom bušotinom koja je najdublja 180 metara, govori da oni ne planiraju samo odlagalište, kao što su rekli za početak skladište 60 godina, odlagalište narednih 250 godina, nego tu se planira i to su naše procjene, deponije nuklearnog otpada koja neće biti samo za Hrvatsku, Sloveniju, nego vjerovatno i za neke druge države, obzirom da je danas prostor za deponovanje nuklearnog otpada najskuplji u svijetu“, rekao je Neđo Đurić iz Ekspertskiog tima.

Eksperti ističu da Trgovska gora zahvata jednu trećinu Hrvatske i dvije trećine BiH, međutim sva istraživanja se odnose na teritoriju Hrvatske.

Oni upozoravaju da bi moglo doći do katastrofalnih posljedica ukoliko bi se radioaktivni otpad odlagao na toj lokaciji, te pozivaju nadležne institucije i vlast da poduzmu konkretne korake.

To je da se u skladu sa tim konvencijama, u skladu sa tim standardima i Konvencijama o vodama i mnogim drugim konvencijama, Hrvatskoj, već je to do sad i upućivano nekakve note, zvanično uputi nota i da se ona jasno i nedvosmisleno i u skladu sa ESPO konvencijom opredijeli i podnese sve one informacije koje su značajne za pogođenu državu, to jest za BiH“, ističe Vitomir Popović iz pravnog tima.

Ukoliko institucije to ne urade, problem se mora riješiti tužbom u Međunarodnom sudu pravde, navode iz pravnog tima.

Međutim advokat Aleksandar Janković ističe da ne postoji mogućnost tužbe jer ni Hrvatska ni BiH nisu položole izjavu da u slučaju spora prihvataju nadležnost Međunarodnog suda pravde ili Arbitražu.

BiH je na slučaju Trgovska gora pokazala da je neozbiljna država i protivljenje izgradnji

Na ovom području stanovništvo se u velikoj mjeri bavi poljoprivredom, proizvodnjom zdrave hrane i meda, što neće biti moguće ukoliko u blizini bude nuklearni otpad.

Također, primijetan je i odliv stanovništva sa ovog prostora, a mladi se odlučuju porodicu osnivati dalje od nuklearnog odlagališta.

Sarajevska sehara pisala je nekoliko puta o ovom problemu, a jedne prilike u našem podcastu razgovarali smo s Mariom Crnkovićem koji je u svojoj borbi da osigura zdravu budućnost našoj djeci najglasniji i najsnažniji.

Vjerovatno shvatajući da pisma zabrinutosti našim susjedima ništa ne znače, Mario je svoj život posvetio da njegova i naša Una bude pitka, a Bosna i Hercegovina sigurna zemlja za život.