Bakir Izetbegović nakon sastanka u zgradi EU kazao gdje misli da je izlaz i ove situacije

Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), nakon sastanka u zgradi EU sa zvaničnicima SAD i EU Metjuom Palmerom (Matthew Palmer) i Angelinom Ajhorst (Eichhorst) kazao je da će sastanak o izmjenama Izbornog zakona biti nastavljen u Neumu.

Kako je kazao, na sastanku će biti prisutni predsjednici većine parlamentarnih stranaka, kako bi se konačno napravio pomak.

Dakle, gdje je izlaz iz svega ovoga? To je spremnost eventualna HDZ-a i HNS-a da shvate da nemaju pravo na veto i blokadu 100 posto tema koje se odnose na Federaciju BiH. Oni to u ovom času rade, blokiraju Federaciju“, kazao je Izetbegović.

Dodao je da ako bude spremnosti da zaista štite, možda prošireniji, možda precizno definisaniji vitalni nacionalni interes hrvatskog naroda, a da ne sprječavaju volju većine kada je u pitanju Parlament, može se naći rješenje za sve ostalo.

Postoje prijedlozi HDZ-a, koji su tri koraka unazad. Očekujemo da konačno shvate predstavnici Hrvata da ovo ne mogu raditi što rade unazad tri godine, a dvije godine kada je pitanje Ustava BiH“, kazao je Izetbegović.

Ukoliko nema dogovora, naglasio je on, bit će izbori po sadašnjem principu.

Neće valjda uraditi i tu stvar, zaustavljati Federaciju. Tri godine nema izborne volje sa izbora 2018., pa neće valjda pokušati dokinuti pravo građanima da izađu na izbore. Ne vjerujem da će se HDZ u to upustiti“, istakao je Izetbegović.

Na pitanje o ukidanju etničkih prefiksa i je li to za SDA jedan od uslova, Izetbegović je rekao da je to neprihvatljivo i za strance za Venecijansku komisiju, samim tim i za SDA.

Ne može se provesti apelacija pokojnog gospodina Pudarića na taj način. Ako ćemo imati Bošnjaka i Hrvata i Ostale u FBiH gdje su Srbi tu, tako da je po meni to nije put“, kazao je lider SDA.

Prokomentirao je i Dodikovu izjavu da bi se predstavnici RS mogli vratiti u državne institucije ako se u Parlamentu usvoje izmjene Izbornog zakona, te da se ni jedan entitet ne smije nazivati “genocidnim”.

Mislim da Dodik i ljudi oko njega traže način da se vrate u Parlamentarnu skupštinu i mi to podržavamo. Mi nikada nismo jedan narod, naprimjer srpski narod nazivali genocidnim, niti smo RS zvali genocidnom, mi smo je prihvatili 1995. u Dejtonu, a znamo šta je prethodilo.

Desio se genocid i u njega je bila involvirana gotovo cijela politička struktura i vojna i svaka druga koja će poslije uspostaviti RS. Nemamo namjeru vrijeđati entitet, niti kompletan srpski narod, tako da to jeste izbor koji trenutno imamo“, rekao je Izetbegović.

Istakao je i da lideri koji prave probleme zaslužuju sankcije, a oni koji pokušavaju da riješe stvari, ulažiu napor, trude se da nešto postignu, ne bi trebalo da budu sankcionirani.