Stigla prva reakcija iz Federacije na formiranje predmet zbog skupa u Bužimu

“Obilježavanje slamanja ofanzive Vojske Republike Srpske na Hasinom brdu u februaru 1994. godine, koja je trebala biti uvod u zauzimanje Bihaća, predstavlja legalan i normalan postupak, koji ne može biti inkriminisan”, smatra Adil Osmanović.

Potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) i predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH pozvao je institucije da rade svoj posao, ali istakao i da prijava koju su podnijeli iz RS je besmislena i predstavlja samo gubljenje vremena.

Niko ne može biti suđen zbog veličanja Armije RBiH, niti zbog vjerskih uzvika, jer Ustav Bosne i Hercegovine garantuje slobodno izražavanje vjerskih osjećaja.

Po presudama međunarodnih sudova, kao i relevantnim rezolucijama Generalne skupštine i Vijeća sigurnosti, Armija RBiH je proglašena jedinom legalnom vojnom snagom koja je branila državu Bosnu i Hercegovinu od agresije”, kazao je Osmanović, te dodao:

Kazao je da pripadnici Armine nisu presuđeni za zločine protiv civilnog stanovništva.

Pripadnici Armije RBiH nisu osuđeni za genocid, istrebljenje, progon i ni za jedan zločin protiv čovječnosti koji je, po međunarodnom pravu, definisan kao zločin počinjen u okviru sistematskog ili rasprostranjenog napada na civilno stanovništvo”, pojasnio je.

S druge strane, navodi u saopćenju Osmanović, pripadnici drugih vojnih formacija su pred međunarodnim i domaćim sudovima osuđeni za brojne zločine protiv čovječnosti uključujući progon i istrebljenje, a na koncu i za genocid u Srebrenici.

Pripadnici Armije RBiH nemaju čega da se stide, niti čega da se plaše. S druge strane, očigledno je da oni kojima smeta obilježavanje godišnjice odbrane Krajine – imaju namjere slične onima čija je ofanziva slomljena na Hasinom brdu”, zaključuje Osmanović.

Podsjetimo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zaprimilo je prijavu u vezi sa skupom u Bužimu kada je u tom gradu obilježeno 29 godina vojne akcije “Munja 93” koju je izvela tadašnja bužimska brigada.

Tužilaštvo BiH je zaprimilo prijavu koja je signirana i proslijeđena postupajućem tužiocu. Nakon neophodnih provjera, tužilac će donijeti tužilačku odluku”, rekao je Kajganić.

U januaru ove godine su bivši borci 105. bužimske brigade i članovi njihovih porodica obilježili su godišnjicu akcije “Munja 93”.

Učesnici marša povodom godišnjice bitke nosili su zastave Republike BiH kao i zastave brigade.

Tokom marša uzvikivali su i “Allahu Ekber”, a većina učesnika nosila je i vojne uniforme.

Ovaj događaj osudili su brojni političari i građani iz Republike Srpske.