Tri stotine napuštenih kućnih ljubimaca u Kabulu transportovano ruskim avionom

Pet mjeseci nakon odlaska Amerikanaca iz Afganistana, gotovo 300 životinja koje su ostale u Kabulu konačno je ukrcano u unajmljeni ruski transportni avion Iljušin-76.

On je u nedjelju poletio iz Kabula, a sletjet će u utorak u kanadski Vancouver.

Taj avion je apsolutna zvijer. Riječ je o Iljušinu 76-TD, koji je dizajniran tako da može letjeti i u Sibir usred zime, pa ne očekujemo nikakve odgode niti kašnjenje zbog zime”, rekla je Charlotte Maxwell-Jones iz organizacije Kabul Small Animal Rescue (KSAR), javlja Hina.

Ova kabulska spasilačka služba za male životinje organizirala je njihov prevoz, a radi se o 156 pasa i 133 mačke.

Avion je u nedjelju poletio iz Kabula te će, prije nego što stigne na odredište u Britanskoj Kolumbiji, sletjeti u još dvije zračne luke, u Turskoj i na Islandu.

Prvobitni je plan letenja morao biti revidiran i izmijenjen zbog napetosti između Rusije i Ukrajine, rekla je Maxwell-Jones.

Sve su životinje prvobitno trebale biti transportirane u Sjedinjene Države, no to se nije realiziralo s obzirom na činjenicu da je CDC stavio Afganistan na popis zemalja visokog rizika kada je riječ o uvozu pasa.

Tako je Kanada postala krajnje odredište.

Mnogi američki i ostali zapadni diplomati ostavili su svoje ljubimce u Afganistanu kada su u augustu prošle godine napuštali Kabul jer ih nisu mogli povesti sa sobom.

O njima se u međuvremenu brinula navedena organizacija KSAR.

I američka vojska je ostavila svojih 50 pasa u zračnoj luci u Kabulu, a dužnosnici su rekli da su pušteni iz kaveza i predani KSAR-u.

Bilo je gotovo nemoguće”, rekla je direktorica neprofitne organizacije SPCA International za list Vancouver Sun.

Nismo mogli dobiti dozvole za slijetanje, ni dozvole za prelet, a ni dopuštenje američkog State Departmenta”, pojasnila je.

Zapravo je bilo strašno, ali nismo odustajali”, rekla je Kalef, kazavši da su neke životinje u međuvremenu uginule, a ostale su bile mjesecima u zračnoj luci u Kabulu.

Da su ostali ondje čekala bi ih sigurna smrt”, dodala je.

Misija spašavanja dobila je kodni naziv ‘Mission Possible’. Kalef je rekla i da su sve životinje cijepljene i zdrave.