Riječ stručnjaka: Da li je moguće da je neko kao odredište letjelice umjesto Yarun upisao Jarun?

Josip Štimac, bivši komandant Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, za N1 je komentarisao pad letjelice u Zagrebu.

Letjelica je bila u službi oružanih snaga Sovjetskog saveznih snaga od ’79. do ’89. godine, kad je završila i njena proizvodnja, rekao je.

Ta letjelica nije mala, to nije igračka, to je letjelica dužine otprilike kao naš MiG. Lansira se s kamiona. Cijeli se njen let programira na zemlji, točno kuda treba otići, kada se vratiti i kad se vrati nazad otvaraju se padobrani i ona može ići dalje”, rekao je.

U Žitomirskoj oblasti u Ukrajini postoji mjesto koje se zove Yarun.

Upitan je li moguće da je neko krivo upisao odredište letjelice, bivši komandant HRZ-a kaže da je i to jedno od mogućih rješenja, ali da su se Ukrajinci ogradili i kazali da letjelica nije njihova.

To izgleda smiješno. Meni to dosta logično izgleda. Ako se koristi Google Mapsom, on je najdetaljniji. To je meni bilo dosta logično, ako su išli. Ja ne znam taj Yarun je li na ruskoj ili ukrajinskoj strani i prema podacima koji su izašli na mrežama, navodno samo Ukrajinci koriste te letjelice, da ih Rusi ne koriste, jer oni imaju sigurno sofisticiranije, e sad, kome je to poruka”, rekao je Štimac.

Takve su se teorije pojavile i na društvenim mrežama. Međutim, Ukrajinci su demantirali da je letjelica njihova.

Govoreći o tome je li se letjelica mogla ranije uočiti, Štimac je rekao da su oružane snage uvijek u sistemu pripravnosti, a posebno protuzračna oprema.

To su zapovjedno-komunikacijski sistemi koji prosljeđuju, obrađuju informaciju i postoje sistemi kojima se može rušiti ta letjelica, ili presretači avioni ili raketni sistemi koji mogu rušiti tu letjelicu.

Zaista je čudno da se nije reagovalo ni u Rumuniji ni u Mađarskoj, i one su u sistemu NATO-a koji radi dan-noć, tu nema zakazivanja i zato čekam da vidim što se tu zapravo dogodilo. Ako smo ih mi prihvatili, moguće je da je ta letjelica letjela na malim visinama”, poručio je Štimac.

Šta informacije koje su zvaničnici iznosili kažu?

Podsjetimo, policija je objavila da su u široj zoni pronašli dva padobrana, za koje su prethodno zaprimili dojave građana. Održan je i sastanak nadležnih sigurnosnih službi.

Oglasio se premijer Andrej Plenković, a konferenciju za novinare održao je i predsjednik Hrvatske Zoran Milanović.

Upravo je završio brifing s načelnikom Glavnog stožera, ravnateljima agencija, pa sam smatrao svojom dužnošću obratiti se javnosti i reći osnovne stvari. Znamo kakav objekt je doletio i odakle je doletio.

Nikakvu predostrožnu informaciju nismo dobili. Objekt je letio preko Mađarske oko 40 minuta, u našem prostoru je bio oko 7 minuta”, kazao je Milanović na početku obraćanja.

Hrvatski predsjednik ističe da je riječ o ozbiljnom incidentu.

Procjenjujemo da ovo nije usmjereno protiv Hrvatske i da se radi o incidentu koji je srećom završio bez ljudskih žrtava, međutim moramo utvrditi neke proceduralne greške. Ta letjelica je veličine aviona”, pojasnio je.

Dodaje da radari jesu detektirali letjelicu, koja je, kaže, bila jako kratko u hrvatskom zračnom prostoru. Napominje i da ovo nije trenutak za optuživanje.

Nazvao sam premijera jutros, mene najviše zanima kako je moguće da jedna letjelica provede gotovo sat vremena u zračnom prostoru članice NATO-a, a da je nitko ne primjeti.

Kako stvari stoje zasad, letjelica je doletjela iz prostora Ukrajine, letjela je brzinom od preko 500 čvorova, to je nešto manje od 1.000 km/h, i srušila se u Zagrebu kada joj je nestalo goriva. Nad njom je izgubljena kontrola. Iz regije nije. Što se tiče regije, svi sjede i miruju”, navodi Zoran Milanović.

Rekao je kako se nije čuo s Viktorom Orbanom po ovom pitanju jer ga je vidio premijer Hrvatske Andrej Plenković.

Cijela istočnoeuropska protuzračna obrana je u skromnom stanju s iznimkom, možda, Poljske. Prema tome u takvim stvarima mi ovisimo o zapadnim saveznicima, dok ne dobijemo 12 francuskih zrakoplova koji će biti potpuno beskorisni bez ulaganja”, izjavio je Milanović.

Rekao je kako bi Hrvatska i u najboljim okolnostima u ovakvoj izvanrednoj situaciji ovisila o zapadnim saveznicima.

I Vlada Hrvatske objavila je jutros saopćenje o letjelici koja je pala u Zagrebu.

U uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost održan je sastanak nadležnih tijela sigurnosno-odbrambenog sistema na kojem su učestvovali potpredsjednik Vlade RH nadležan za nacionalnu sigurnost i ministar hrvatskih branilaca Tomo Medved, potpredsjednik Vlade RH i ministar unutrašjih poslova Davor Božinović, ministar odbrane Marko Banožić, direktor Sigurnosno-obavještajne agencije Daniel Markić, direktor Vojne sigurnosno-obavještajne agencije general- bojnik Ivica Kinder i predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost Valentino Franjić.

Sve nadležne službe uključene su odmah po uočenju pada besposadne letjelice vojnog tipa koja je, prema dosad prikupljenim podacima, u hrvatski zračni prostor ušla iz smjera istoka prema zapadu, odnosno iz zračnog prostora Mađarske, brzinom od 700 km/h na visini od 1.300 m.

U toku je kriminalističko istraživanje u saradnji kriminalističke policije i vojne policije, a u koordinaciji sigurnosno-odbrambenog sistema poduzimaju se i druge mjere, uključujući i međunarodnu saradnju, posebno s NATO savezom, kako bi se utvrdile sve okolnosti događaja”, objavili su.

I premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković iznio je nove detalje nakon sastanka nadležnih tijela sigurnosno-obrambenog sustava u Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost.

Plenković je kazao kako je utvrđeno da je letjelica ruske proizvodnje, ali da nije poznato je li u posjedu ruske ili ukrajinske armije.

U Hrvatsku je došla iz pravca Mađarske, a prema riječima premijera Viktora Orbana. u Mađarsku je došla iz pravca Rumunije. Da li je neka pogreška, izgubljena kontrola – to ne možemo sa sigurnošću utvrditi. Ono što znamo je da je letjela nekoliko minuta iznad Hrvatske i srušila se u Zagrebu. Kontaktirali smo ukrajinsku stranu da vidimo kako je ova letjelica došla čak do Zagreba”, rekao je Plenković.

Istakao je kako je “dobro što nema ozlijeđenih i da je pala u dio gdje nema stambenih objekata”

Svi ulažu maksimalne napore da se utvrde razlozi dolaska i rušenja letjelice”, dodao je.