Vučić o svojoj odluci zabrane izvoza pojedinih stvari: Nezabilježeno u historiji, zahtjev da izvezemo 200.000 tona pšenice

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pojasnio se odluku da se zabrani izvoz pšenice, brašna, kukuruza i ulja.

Rekao je da Srbija da ima dovoljno hrane i nafte i da građani ne treba da žure sa kupovinom, a da je problem samo cijena te robe.

On je rekao da je osnovni razlog zbog čega će biti zabranjen izvoz pšenice i brašna iz Srbije to što je u ponedjeljak bilo zahtjeva da se izveze 200.000 tona pšenice na administrativnom prijelazu Merdare i drugim.

To nikad u historiji nije zabilježeno, nemamo toliko kamiona da prevezemo tu količinu. Prava je pomama za žitaricama“, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara na otvaranju fabrike stočne hrane u Adaševcima o posljedicama na velike izvoznike najavljene zabrane izvoza pšenice, brašna, kukuruza i jestivog ulja.

Dodao je da će Vlada Srbije pratiti stanje na tržištu i da će imati mogućnosti da procijeni da li ima dovoljno pšenice za domaće tržište, ali i “za Skoplje, Podgoricu ili Bijeljinu”.

Istakao je da je izvoz jestivog ulja za tri dana porastao za 109 posto.

Vučić je rekao da “ima svega, soli, šećera, ulja brašna, pšenice, kukuruza i da ima više nego dovoljno za Srbiju”.

Dodao je da je u rezervama 800.000 tona pšenice i 1,5 miliona kukuruza i da se sada rezerve provjeravaju, kao i da nije kao ranije da jedno piše na papiru, a da je drugo stanje u skladištima.

On je rekao da će se “voditi računa i o velikim izvoznicima da ne izgube značajan novac”.