Zelenski objavio uvjete za mirovni sporazum s Rusijom: “To je minimum koji možemo prihvatiti”

Svaki mirovni sporazum s Rusijom ovisio bi o povlačenju ruskih snaga na svoje položaje prije invazije, rekao je ukrajinski predsjednik.

Obraćajući se jednom londonskom think tanku, Volodimir Zelenski je rekao da je to minimum koji njegova zemlja može prihvatiti, piše BBC.

Zelenski je rekao da je on vođa “Ukrajine, a ne mini-Ukrajine”.

Međutim, nije spomenuo Krim koji je Rusija anektirala 2014. godine.

Zelenski je rekao da ne može biti govora o tome da Rusija drži teritorij koji je osvojila otkako je napala Ukrajinu.

Kako bi se zaustavio rat između Rusije i Ukrajine, korak bi trebao biti vraćanje situacije od 23. februara”, rekao je odgovarajući na pitanje BBC-ja.

Izabrao me narod Ukrajine za predsjednika Ukrajine, a ne za predsjednika neke vrste mini-Ukrajine. Ovo je vrlo važna tačka”, dodao je.

Pozivanje na situaciju od 23. februara sugerira da Ukrajina možda neće inzistirati na ponovnom preuzimanju Krima prije sklapanja mira s Rusijom.

Poluotok je prije osam godina pripojen Rusiji.

Zelenski je pozvao na nastavak diplomatskog dijaloga između Rusije i Ukrajine.

Uprkos činjenici da su uništili sve naše mostove, mislim da još nisu svi mostovi uništeni, figurativno rečeno”, rekao je.

Rusija je sa svoje strane taj proces opisala kao “stagnaciju”.

“Mnogo je ranjenih, ali se ne predajemo”

Oko 2.000 ukrajinskih boraca, prema najnovijoj procjeni Rusije, skriveno je u labirintu tunela i bunkera ispod velike čeličane Azovstal u Mariupolju.

Vjeruje se i da je tamo zarobljeno nekoliko stotina civila.

Ima mnogo ranjenih boraca, ali se ne predaju. Oni drže svoje pozicije”, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije, u četvrtak navečer, u video obraćanju.

Rekao je da je napad spriječio evakuaciju preostalih civila.

Zamislite samo ovaj pakao! Tamo ima i djece. Više od dva mjeseca stalnog granatiranja, bombardovanja, smrti”, rekao je Zelenski.

Rusi su uspjeli da uđu unutra uz pomoć električara koji je poznavao raspored postrojenja, rekao je Anton Geraščenko, savjetnik ukrajinskog ministra unutrašnjih poslova, prenosi AP.

Pokazao im je podzemne tunele koji vode do fabrike. Jučer su Rusi počeli da vrše napade na ove tunele, koristeći informacije koje su dobili od izdajnika”, rekao je Geraščenko u video snimku objavljenom u srijedu navečer.

Kremlj je negirao da je vojska krenula u ofanzivu na postrojenje.

Pad Mariupolja lišio bi Ukrajinu ključne luke, omogućio Rusiji da uspostavi kopneni koridor do poluostrva Krim, koji je oduzela Ukrajini 2014. godine i oslobodio trupe za borbu na drugim mjestima u Donbasu, istočnoj industrijskoj regiji za koju Kremlj kaže da je sada glavna meta.