Završen inspekcijski nadzor u ArcelorMittalu, predmet će biti proslijeđen tužilaštvu

Nakon uspješne sanacije oštećenja kanala i predtretmana otpadnih voda, okončan je inspekcijski nadzor Federalnog vodnog inspektorata u privrednom društvu ArcelorMittal d.o.o..

Nadzor je započet u jutarnjim satima 31.1.2023. godine nakon zaprimljene dojave aktivista za zaštitu rijeke Bosne o incidentnom zagađenju rijeke usljed izlijevanja tehnoloških otpadnih voda iz pogona Čeličana.

Po pribavljanju rezulata laboratorijske analize izuzetih uzoraka vode iz rijeke Bosne, sveobuhvatan izvještaj o postupanju i nalazima postupajućeg federalnog inspektora s pratećom dokumentacijom će biti dostavljeni nadležnom tužilaštvu na dalje postupanje shodno odredbama Zakona o krivičnom postupku FBiH, saopćeno je iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Podsjetimo, proizvodnja u pogonu Čeličana je nakon incidenta bila privremeno obustavljena, a subjekt nadzora je blagovremeno pristupio sanaciji kanala, nakon koje je proizvodnja ponovno pokrenuta.

U obilascima toka rijeke Bosne nizvodno od incidenta nije uočen pomor ribe, saopćeno je iz FUZIP-a.

Oglasio se ArcelorMittal: “Zamuljena voda nije naštetila biljnom i životinjskom svijetu”

Kompanija ArcelorMittal oglasila se jučer saopćenjem nakon incidenta kada je u blizini njihove kompanije uočeno da je rijeka Bosna crvene boje.

Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:

“ArcelorMittal Zenica u potpunosti razumije zabrinutost građana Zenice i želi ih upoznati s činjenicama i detaljima jučerašnjeg incidenta u rijeci Bosni.

Uzrok incidenta: Oštećenje podzemnog zida šahta DHD sistema, koji je spojen na kanalizacionu mrežu DHD sistem je dizajniran za prečišćavanje vode koja se koristi za mokro prečišćavanje gasova tokom procesa proizvodnje čelika.

Ovo je sistem za mokro otprašivanje koji sprječava emisije čvrstih čestica u vazduh i iste se sakupljaju upotrebom vode. Mulj se odvaja i suši, a zatim se voda vraća u cirkulaciju.

Riječ je o potpuno zatvorenom sistemu koji ni u jednom trenutku ne predviđa ispuštanje mutne vode u rijeku. Radi na principu ‘zatvorene petlje’, tako da voda samo cirkuliše unutar sistema.

Upravo je to razlog zašto je jučerašnji incident za nas bio iznenađenje.

Nakon jučerašnje detaljne istrage, ustanovljeno je da je došlo do probijanja zida podzemnog šahta, vrlo moguće usljed geoloških pomjeranja tla.

Naime, primjetna je nestabilnost tla na području gdje se nalazi DHD sistem, kao i još nekoliko objekata, što je moglo dovesti do pomjeranja i oštećenje zida šahta.

Čim smo dobili informaciju o incidentu obustavili smo rad pogona Čeličana, te su svi radnici bili fokusirani na utvrđivanje uzroka problema, potom na sanaciju istog.

Čeličana neće početi sa radom dok se ne poduzmu mjere obezbjeđenja da se incident ne ponovi.

Crvena boja rijeke Bosne – Riječ je o vizualnom efektu za koji nije utvrđeno da je uzrokovao štetan utjecaj po okoliš.

Crvena zamuljena voda testirana je u našoj laboratoriji i ustanovljeno je da sadrži uglavnom željeznu prašinu i krečnjak. Dakle, sastoji se od tvari koje se inače nalaze u tlu.

Čekamo rezultate analize iz Agencije za vodno područje rijeke Save, ali potvrda inspektora da nije bilo mrtve ribe potvrđuje naše razumijevanje.

Kompanija nastavlja sa stalnom kontrolom rada DHD sistema i više informacija ćemo imati u narednim danima.

Izvinjavamo se zbog uznemirujućih vijesti uzrokovanih incidentom koji se dogodio u našoj Kompaniji i uvjeravamo vas da poduzimamo sve korektivne i preventivne korake.

ArcelorMittal Zenica je oduvijek ozbiljno shvaćao zaštitu životnu sredinu i realizirao značajne investicije u zaštitu okoliša, te će nastaviti biti odgovoran građanin Zenice”, naveli su iz ove kompanije.