SDA stranka traži od Sjedinjenih Američkih Država da javno objave dokaze protiv njih

Nakon novih sankcija funkcioneru Stranke demokratske akcije oglasili su se iz ove stranke.

Kazali su da je u “junu 2022. godine Ambasada SAD-a u Sarajevu optužila je SDA da pokušava blokirati i ometati istrage o korupciji, da doprinosi disfunkcionalnosti Federacije BiH i da preferira retoriku podjela umjesto retorike pomirenja”.

U nekoliko navrata smo javno, ali i u direktnim kontaktima sa ambasadorom Michaelom Murphyjem, tražili da Ambasada SAD-a podastre dokaze za tvrdnje o povezanosti SDA sa korupcijom i ometanjem istraga o korupciji, kao i za druge neutemeljene optužbe“, poručili su danas iz SDA.

Naveli su kako su tražili da te dokaze predoče javnosti u BiH i da ih dostave pravosudnim institucijama.

Ništa od toga se nije desilo”, dodali su iz ove stranke.

U najnovijoj odluci kojom je bivši direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH Osman Mehmedagić stavljen na crnu listu paušalne optužbe protiv SDA su ponovljene i proširene. Tvrdi se da je bivši direktor OSA-e pratio i prisluškivao političke oponente SDA i ‘sarađivao sa kriminalnim mrežama kako bi obogatio sebe i svoju političku stranku’.

Ponovo tražimo da se umjesto teških i uopćenih optužbi na račun SDA jasno i nedvosmisleno domaćoj javnosti i pravosuđu predoče dokazi: koji političari su praćeni, kada, u kojem periodu, kakvo bogaćenje, na koji način, koji ljudi su se obogatili, preko koje kriminalne mreže, koliko novca”, navedeno je u reakciji SDA.

Dok se to ne desi, poručili su iz ove stranke, teške i neistinite optužbe koje se periodično ponavljaju “smatrat ćemo samo dodatnim pritiskom koji ima za cilj pokušaj da se SDA, unatoč izbornim rezultatima i mimo Ustava FBiH, na silu izbaci iz vlasti u korist stranaka Trojke, HDZ-a i SNSD-a”.

SDA neće podleći nikakvim pritiscima i nastavit će da vodi politiku koja je u korist države Bosne i Hercegovine, da se snažno zalaže za EU i NATO put, vladavinu prava, evropske standarde, ravnopravnost svih naroda i svakog građanina na cijeloj teritoriji države, te da se suprotstavlja antidržavnim politikama ma sa koje strane dolazile”, stoji na kraju saopštenja SDA.

Podsjetimo, bivši direktor OSA-e Osman Mehemdagić Osmica, narkobos Edin Gačanin i Dragan Stanković, direktora Uprave za geodetske poslove RS danas su stavljeni na crnu listu SAD.

Nakon uvedenih sankcija, oglasili su se iz State Departmenta.

Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:

“Kako Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju reformu, mi također promovišemo odgovornost za postupke onih koji potkopavaju demokratske institucije i unapređujemo njihovu agendu za političku i ličnu korist na štetu mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.

Etnonacionalističke političke stranke nastavljaju da potkopavaju demokratske institucije u Bosni i Hercegovini (BiH), da se bave koruptivnim ponašanjem i krše Dejtonski mirovni sporazum kako bi podrivali državu BiH radi uske lične i političke koristi.

Rukovodstvo entiteta Republika Srpska (RS) angažovano je u secesionističkim akcijama kako bi oduzelo ovlasti od države i dalo ih entitetskim vladama i institucijama.

Političke stranke sa sjedištem u entitetu Federacija BiH naoružale su ključne institucije sektora pravde i sigurnosti kako bi zloupotrijebile resurse za podršku političkim ciljevima i za zaštitu kriminalnih organizacija s kojima su povezane.

Danas uvodimo sankcije za tri pojedinca koji predstavljaju prijetnju vladavini prava, regionalnoj stabilnosti i aspiracijama onih koji traže funkcionalnu demokratsku državu.

Ministarstvo trezora sankcionisalo je Osmana Mehmedagića, bivšeg generalnog direktora Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, u skladu sa Izvršnom naredbom (E.O.) 14033.

Mehmedagić je zloupotrijebio telekomunikacionu kompaniju u državnom vlasništvu u korist svoje stranke, Stranke demokratske akcije (SDA). Postoje i vjerodostojne informacije da je Mehmedagić sarađivao sa kriminalnim mrežama radi ličnog i stranačkog bogaćenja.

Ova aktivnost odražava širi obrazac ponašanja Mehmedagića i SDA da koriste položaje na vlasti za ličnu i stranačku korist.

Nadalje, Trezor je sankcionisao Dragana Stankovića, direktora Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS, na osnovu E.O. 14033.

Stanković je odgovoran za eklatantan pokušaj uzurpiranja vlasti države BiH nad državnom imovinom koja se nalazi u RS suprotno odlukama Ustavnog suda BiH, Ustavu BiH i zabrani raspolaganja državnom imovinom koju je nametnuo Ured visokog predstavnika.

Stankovićevi napori da donese ovaj neustavan zakon odražavaju lažne tvrdnje predsjednika RS Milorada Dodika i drugih lidera RS u vezi s tim.

Konačno, Trezor sankcioniše Edina Gačanina, državljanina BiH i jednog od najozloglašenijih svjetskih trgovaca narkoticima, prema E.O. 14059.

Pored pokušaja trgovine narkoticima u više zemalja, Gačaninov kartel je umiješan u pranje novca i povezan je s grupom za organizirani kriminal Kinahan, koju je Ministarstvo finansija prethodno označilo kao značajnu transnacionalnu kriminalnu organizaciju.

Kao garant DPA, Sjedinjene Američke Države su posvećene borbi protiv endemske korupcije, prijetnji državnoj vlasti BiH, te širenja nedozvoljenih droga i organiziranog kriminala, koji zajednički prijete euroatlantskoj putanji BiH.

Ostajemo nepokolebljivi u podršci građanima Bosne i Hercegovine i demokratskim institucijama zemlje”, naveli su iz State Department.