Mostarske ulice nazvane po ustaškim ideolozima iz vremena Nezavisne države Hrvatske nakon 27 godina bit će preimenovane.
Odlučeno je to na današnjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara. Riječ je o šest ulica kojima je nazive dala ratna HDZ-ova vlast na čelu sa Matom Bobanom i Brunom Stojićem.
S 25 glasova za, te 8 suzdržanih odlučeno je da se ulice Mile Budaka, Vokića i Lorkovića, Rafaela Bobana, Đure Spuževića, Jure Francetića, te ulica Ive Tabornika preimenuju u ulice Aleksa Šantić, Tin Ujević, fra Ljudevit Lasta, Ico Voljevica, Humska, i Ciglana.
Burna rasprava prethodila je ovoj odluci, s obzirom na to da su pojedini vijećnici imali prigovore na prijedlog komisije o novim nazivima ulica.
Konkretno, primjedbe su se podnosile na naziv ulice fra Ljudevita Laste koji je kako su naveli u jednom od svojih obraćanja koristio pozdrav za Dom spremni, zatim primjedba se odnosila i na ulicu koja će se zvati po Tinu Ujeviću, koji kako su kazali nema nikakve veze s Mostarom ali ima s NDH, za čiju je državnu novinsku agenciju pisao tijekom cijelog Drugog svjetskog rata.
Podsjetimo, godinama se pitanje ovih spornih ulica nije moglo riješiti, no nakon pritiska javnosti i međunarodnih zvaničnika pokrenut je postupak za promjenu naziva ulica.
SAD pozvale Sarajevo i Banja Luku da slijede primjer Mostara
Nakon što su gradske vlasti u Mostaru i službeno promijenile sporne nazive nekoliko ulica u gradu, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini pozvala je i druge bh. gradove, prvenstveno Sarajevo i Banja Luku, da slijede ovaj primjer.
“Sjedinjene Države pozdravljaju odluku Gradskog vijeća Mostara da preimenuje šest gradskih ulica. Ova promjena unapređuje međunarodni imidž i ugled Mostara, koji je bio ukaljan nazivima ulica koji su slavili pojedince nedostojne bilo čije hvale, a koji su bili u suprotnosti s modernim, otvorenim i prosperitetnim Mostarom kakvog njegovi stanovnici zaslužuju i koji sadašnje vodstvo grada želi izgraditi.
Za neke se novo rješenje neće smatrati idealnim ili savršenim, ali savršenstvo nije cilj; cilj su tolerancija, konsenzus i uključivost”, navodi se u saopštenju ambasade.
SAD su pozdravile vodstvo gradonačelnika Marija Kordića i predsjedavajućeg Gradskog vijeća Salema Marića koji su, kako se navodi, zajedno radili na pronalaženju kompromisa i stavljanju općeg dobra ispred uskih, nacionalističkih političkih interesa.
“Njihovo liderstvo i spremnost na kompromis znak su snage i oni bi trebali poslužiti kao primjer svim političkim liderima u Bosni i Hercegovini, na svim razinama vlasti. Sjedinjene Države su ponosno uz čelnike koji pokazuju političku hrabrost da rade zajedno kako bi ostvarili značajna postignuća za svoje birače”, ističe se u saopštenju.
Iz ambasade su također čestitali članovima Gradskog vijrća koji su podržali odluku o promjeni naziva ulica, pozivajući gradonačelnika, Gradsko vijeće i predsjedavajućeg da zauzmu “isti pragmatičan stav i po drugim pitanjima s kojima se suočavaju građani Mostara.
Za kraj su iz ambasade poslali poruku drugim lokalnim zajednicama u BiH.
“Vodstvo gradonačelnika Kordića i predsjedavajućeg Marića, kao i odluka Gradskog vijeća Mostara, služe kao snažan primjer da je moguće osloboditi se prošlosti i raditi na pomirenju. Vrijeme je da i drugi gradovi u Bosni i Hercegovini, posebno Sarajevo i Banja Luka, slijede Mostar i promijene nazive ulica u svojim sredinama koje nose nečasna imena”, zaključili su iz Ambasade SAD.
Sattler: Važna odluka gradskih vlasti u Mostaru
Specijalni predstavnik Europske unije u Bosni i Hercegovini Johann Sattler pozdravio je odluku gradskih vlasti u Mostaru da promijene sporne nazive gradskih ulica, ocijenivši to kao korak ka izgradnji uključivog i gostoljubivog grada.
“Toplo pozdravljam današnju odluku u Mostaru o preimenovanju pet ulica, koje trenutno nose nazive po suradnicima ustaša i nacista”, poručio je Sattler.
On je čestitao gradonačelniku Mariju Kordiću i Gradskom vijeću na donošenju ove važne odluke.
Jevrejska općina Mostar: Povijesna pravda!
O ovoj odluci oglasila se i Jevrejska općina Mostar.
“Ovim potezom Mostar još jednom daje primjer svim gradovima u Bosni i Hercegovini. Pitanja etike, morala i vrijednosti od iznimne su važnosti i njihov utjecaj na javni diskurs i zajednicu je neprocjenjiv. Dakle, nema mjesta dvosmislenosti i mora se izraziti jasan i čvrst stav, bilo od strane gradskih vijeća diljem zemlje, državnih institucija, nevladinih udruga, javnih osoba”, ističu iz Židovske – Jevrejske općine Mostar.
Predsjednik Židovske općine Mostar Amir Gross Kabiri pozdravio je promjenu naziva ulica, ističući zahvalnost vijeću i gradonačelniku.
“Danas je izvršena povijesna pravda. Želim zahvaliti Gradskom vijeću Mostara i gradonačelniku Mariu Kordiću, koji su donijeli moralnu i pravednu odluku da se zatre sjećanje na zločince koji su aktivno sudjelovali u istrebljenju Židova i drugih bespomoćnih manjina u najcrnjem vremenu u povijesti čovječanstva”, naveo je.
Dodaje da je uklanjanje njihovih imena iz bilo kakvog javnog i službenog spominjanja čvrsta zapravo izjava koja prenosi jasnu poruku da “ovi kriminalci i stavovi koje zastupaju neće biti prihvaćeni”.
Stava je da su grad Mostar, njegovi čelnici i stanovnici, još jednom pokazali, da se na kritičnim povijesnim i društvenim raskrižjima, kada se postavljaju moralna načela, građani moraju ujediniti oko prave odluke koja će dodatno osnažiti našu čvrstu i moralnu zajednicu.
“U Sarajevu je ubijeno 8330, a u Mostaru 137 Židova tijekom Drugog svjetskog rata. Kao predsjednik Židovske općine Mostar, predano radim na tome da povijest nikad ne bude zaboravljena i da se niti jedan Židov u Bosni i Hercegovini više neće osjećati ugroženo”, zaključio je Amir Gross Kabiri.
Schmidt: Izmijeniti kontroverzne nazive ulica i institucija i u drugim gradovima
Povodom odluke gradskih vlasti u Mostaru kojom su izmijenjeni sporni nazivi ulica u tom gradu, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt pozvao je druge gradove i općine da postupe na isti način.
“Visoki predstavnik Schmidt pozdravlja odluku Gradskog vijeća Mostara o uklanjanju kontroverznih naziva ulica povezanih sa ideologijom NDH iz Drugog svjetskog rata, te utvrđivanju novih, prikladnih naziva, kojima se prevazilaze podjele i potiče osjećaj ponosa među svim građanima Mostara”, poručio je Schmidt.
On je pozvao i druge lokalne zajednice u BiH gdje također postoje kontroverzni nazivi ulica ili javnih ustanova da slijede primjer Mostara i postupe na isti način.