Park prirode Hutovo blato potpisao je partnerski sporazum za implementaciju projekta “Otkrivanje prekograničnog vodenog biodiverziteta – EXChAngE” 9. septembra u Kotoru, Crna gora, saopćeno je na zvaničnoj stranici JP “Park prirode Hutovo blato”.
Službeno potpisivanje sporazuma upriličeno je u Institutu za pomorsko dobro, Univerziteta Crne Gore koji su uz Sveučilište u Dubrovniku, Turističku organizaciju Kotor te Turističku zajednicu Hercegovačko-neretvanske županije, jedni od partnera na projektu.
Potpisom sporazuma, Park prirode Hutovo blato dobit će grant vrijednosti 212.000 eura od EU IPA II fondova u sklopu Programa Interreg IPA Prekogranične suradnje Hrvatska-Bosna i Hercegovina-Crna Gora 2014 – 2020.
Potpisnik sporazuma ispred Parka, direktor Nikola Zovko pojasnio je kako su aktivnosti predviđene kroz ovaj projekt usklađene s glavnim ciljevima programa, a to je jačanje turističke ponude kroz istraživanje prekograničnog vodnog biodiverzideta, te kako bi se omogućilo bolje upravljanje i održivo korištenje prirodne i kulturne baštine.
“Ovim sporazumom Park prirode Hutovo blato službeno kreće u realizaciju projekta koji je od iznimne važnosti za daljnji razvoj turističke ponude Parka, ali i čitave regije. Hutovo blato će kroz ovaj projekt proširiti svoju ponudu organiziranjem turističkog kampa, obučiti osoblje za vođenje posjetitelja kroz Park i razviti novu tematsku rutu kao novi proizvod, a koja će omogućiti izravan pristup turista u prirodne ljepote parka. Rezultat svih partnera će se pratiti kroz povećanje broja turističkih posjeta. Očekujem kako će ovaj projekt rezultirati daljnjim unapređenjem ponude i naravno održivom razvoju i opstanku ovog svjetski priznatog, jedinstvenog močvarnog područja“, kazao je Zovko.
EXChAngE projekt razvija novi turistički proizvod- plavu propusnicu, koja će omogućiti posjetu novim tematskim rutama sa unaprijeđenom infrastrukturom, kao što su Dubrovnik sa akvarijem (Hrvatska), Kotor sa Akvarijem Boka Crna Gora), Mostar Stari Most i rijeka Neretva i naravno Hutovo blato sa vodenom stazom u BiH.
Ukupna vrijednost projekta je 1,7 miliona eura, od čega je 1,4 miliona eura bespovratnih sredstava EU IPA II fondova. Projekat je počeo 15. augusta 2020. i trajat će 24 mjeseca.