Daniela Zeljaja, majka djevojčice Teodore, koja se od rođenja bori sa cerebralnom paralizom, putem društvene mreže Facebook, obratila se javnosti zbog diskriminacije koju je djevojčica doživjela u igraonici u Banja Luci iz koje je, kako je rekla majka, doslovno izbačena.
U svojoj objavi, Daniela je kazala da je diskriminacija uslijedila nakon što su se neki roditelji bunili zbog prisustva djevojčie, nakon čega je pozvala gazdu igraonice, kao i policiju.
“Saopštava mi se da Teodoru treba da izvedemo iz igraonice jer se roditelji bune zbog toga što je tu, njihove princeze se plaše i one traže da se izvede, na šta su oni pristali, te nas pozvali i po njihovim riječima,zamolili nas da je izvedemo”, napisala je Daniela.
Također dodaje da je niko ne može spriječiti u borbi za prava djece sa poteškoćama u razvoju.
“Ne postoji niko i ne postoji ništa što će me spriječiti da se borim za prava djece sa poteškoćama, to ću raditi do poslednjeg daha bilo da je riječ o mom ili bilo čijem djetetu”, napisala je na svom profilu.
Tekst u cijelosti možete pročitati u nastavku.
Svi vi koji citate ovaj tekst,nemojte prestati na pola jer zelim vaznu pricu da vam ispricam,pricu o djeci sa…
Posted by Daniela Zeljaja on Thursday, 24 December 2020
Nakon incidenta koji se desio u igraonici, oglasio se vlasnik igraonice “Jungle Land” iz koje je navodno izbačena djevojčica sa poteškoćama u razvoju.
“Prema pravilniku igraonice “Jungle Land”, djeca mlađa od tri godine, kao i djeca sa posebnim potrebama, u igraonici mogu boraviti isključivo u pratnji roditelja/staratelja koji ih aktivno čuva, kako bi kao i ostala djeca mogli da uživaju u sigurnom i bezbrižnom boravku.
“Sa istim pravilom upoznata je Teodorina majka, ali roditeljska odluka je bila da je djevojčica u mogućnosti brinuti se za sebe. Obzirom da je Teodora naš redovni posjetilac i naše radnice su joj uvijek sa zadovoljstvom posvećivale pažnju i brigu, djetetu je dopušteno da se igra bez pratnje, uz upozorenje da je tog dana u igraonici prisutno više djece i da joj neće moći posvetiti pažnju kao obično”, navodi se u saoćenju.
Kazao je da se strogo pridržavaju pravila, između kojih je i to da roditelji ostavljaju svoje kontakte telefona, kako bi bili dostupni za vrijeme boravka djece u igraonici.
“Jedno od pravila koje imamo i kojega se strogo pridržavamo jeste da svi roditelji ostave kontaktne telefone i postaraju se da budu dostupni za vrijeme boravka djece u igraonici, kako bi bili informisani o svemu što se tiče djeteta. To mogu biti razne situacije, od bezazlenog dječijeg plača do povreda tokom igre, ali naša obaveza je da nekritički informišemo roditelje, kako bi oni na osnovu pruženih informacija odlučili o daljem postupanju”, naveo je u saopćenju.
Kazao je da su jednako postupili i u Teodorinom slučaju, kada su primijetili negodovanje druge djece i roditelja, jer bi nereagovanje na takvu situaciju moglo imati posljedice, prije svega na Teodoru.
“Nama je bilo u interesu da Teodori bude ugodno, da se bezbrižno igra, a onog trenutka kada smo uvidjeli da se to ne odvija kako je planirano, kontaktirani su i Teodorini roditelji, ali i roditelji djece koja su neprimjereno reagovala.
Igraonica “Jungle Land” nije vaspitna ili obrazovna ustanova, te osobe zadužene za prijem i čuvanje djece nisu odgovorne da edukuju djecu i roditelje, pa, samim tim, ne ulazimo u razmatranje da li su roditelji druge djece trebalo da pripreme svoje mališane da su među njima i drugari koji imaju posebne potrebe“, naveo je vlasnik igraone.
Navodi da Teodora nije izbačena iz igraone, niti je traženo od roditelja da je napusti.
“Da nam se slična situacija ponovi, iznova bi prva reakcija bila da obavijestimo roditelje, bez obzira o kojem se djetetu radi, jer roditelji imaju pravo da znaju i to je jedino ispravno i odgovorno. Djevojčica Teodora nije izbačena iz igraonice, niti je traženo od roditelja da je napusti, o čemu govori činjenica da je nakon našeg razgovora s roditeljima ostala još oko sat vremena da se igra, bez pratnje roditelja“, kazao je vlasnik.
Kazao je da igraonica “Jungle Land”, u granicama svojih mogućnosti, zalaže se da mentalno ili fizički onesposobljeno dijete uživa pristojan i dostojanstven boravak u njihovim prostorijama, čime daju svoj mali doprinos aktivnom učestvovanju djece u zajednici i zbog čega ih je Teodora rado posjećivala.
“Pozivanjem Teodirinih roditelja onog trenutka kada smo osjetili da bi njen boravak mogao biti suprotno tome, smatramo ispravnim i nediskriminirajućim po osnovu invaliditeta, jer bi tako, bez dvoumljenja, postupili za svako dijete“, navodi u saopćenju vlasnik igraone.
Rekao je da primjena pravila pozivanja roditelja ne odnosi se samo na djecu sa posebnim potrebama, nego na svu djecu, i to je pravilo na kojem upravo roditelji insistiraju kada im povjeravaju mališane. Diskriminacija znači pravljenje razlike, odnosno nejednak tretman, a prema Teodori su postupili kao prema drugoj djeci, pozivajući njene roditelje nakon osnovane procjene.
“Igraonica “Jungle Lande” iako je po svojoj namjeni ugostiteljski prostor i prostor za rekreaciju i zabavu djece, nastojaće da i ubuduće osigurava kvalitetne i bezbjedne uslove za igru svih mališana. I dalje ćemo se truditi da izmamimo osmijehe i djece i roditelja i to će nam biti najveća satisfakcija u svakodnevnom radu s djecom, ali poslujući odgovorno i u najboljem interesu djece“, zaključio je u saopćenju.