Usljed promjene vremenskih prilika značajno je poboljšan kvalitet zraka u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, koji je proteklih dana bio među najzagađenijim gradovima u svijetu.
Prema mjerenjima jutros u 8:00 sati kvalitet zraka jutros je dobar, a izmjereni indeks kvaliteta zraka iznosio je 21.
Na pojedinim mjernim stanicama indeks kvaliteta zraka kreće se od 0 na Otoci, do 20 i 21 na mjernim stanicama Ambasada SAD-a i Ilidža, javlja Fena.
Indeks kvaliteta zraka temelji se na mjerenju čestica ( PM2.5 i PM10), ozona (O3), dušikovog dioksida (NO2), sumpornog dioksida (SO2) i emisije ugljičnog monoksida (CO).
U proteklih sedam dana kvalitet zraka u Sarajevu bio je vrlo nezdrav i nezdrav, indeks kvaliteta zraka kretao se od 168, koliko je izmjereno 29. decembra, do 230, koliko je iznosio 2. januara kada je u zraku registrovana koncentracija PM2.5 čestica u zraku od 180, prema podacima portala ekoakcija.org.
PM2,5 čestice nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva (ispušni plinovi iz automobila, grijanje na drva ili ugljen i sl.), a sastoje se uglavnom od sulfata, nitrata, amonijaka, organskog i elementarnog ugljika, teških metala, poput olova, mangana, bakra, kadmija, cinka, nikla, vanadija i kroma.
Njihov je promjer otprilike tri posto promjera dlake kose, a kad njihova koncentracija poraste više od dopuštenih 25 mikrograma po metru kubnom (μg/m3) u kalendarskoj godini i kad prodru duboko u pluća, prema istraživanjima medicinskih stručnjaka, mogu uzrokovati niz problema, od otežanog disanja do peckanja očiju, pa i težih posljedica.
Ostaje epizoda “Pripravnost”
I tokom jučerašnjeg dana zabilježen je pad koncentracija zagađujućih supstanci, ali ipak ne u dovoljnoj mjeri da bi se ukinula epizoda “Pripravnost“.
Inače, još uvijek su jučer bile povećane vrijednosti lebdećih čestica u zraku na području općina Ilijaš, Ilidža i Otoka, dok je povoljnije na lokalitetima Vijećnice i Hadžića.
O promjenama koje se budu dešavale Stručno tijelo za koordinaciju i nadzor Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka, koje prati monitoring kvaliteta zraka i predlaže mjere, će blagovremeno upoznati javnost.
Novi plan borbe protiv zagađenja
Podsjetimo, Vlada Kantona Sarajevo sredinom decembra usvojila je inovirani Plan interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu.
Plan uključuje zabranu spaljivanja otpada na otvorenom, kao i mogućnost da vas policajac pošalje na vanredni tehnički pregled ukoliko sumnja na pretjerano zagađenje zbog ispušnih plinova iz vašeg automobila.
Donošenje Interventnog plana je zakonska obaveza, a on se primjenjuje u slučajevima kada su prekoračene dozvoljene vrijednosti zagađujućih materija u zraku koje mogu štetno utjecati na zdravlje stanovništva.
Na bazi stalne analize i ocjenjivanja efikasnosti mjera, kao i rezultata istraživanja koja se provode sa stručnim institucijama, Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS kontinuirano predlaže inoviranje Plana, kako bi mjere bile što djelotvornije.
U njihovoj provedbi koriste se stečena iskustva kao i prakse drugih evropskih gradova koji se suočavaju sa sličnim problemom.
Kako su tada naveli iz Ministarstva, cilj je jačanje odgovornosti svih subjekata zaduženih za primjenu Plana, ali i unapređenje kolektivne svijesti o važnosti poštivanja mjera u interesu zaštite zdravlja stanovništva.
Pored toga, kontinuirano se prati situacija u vezi sa donošenjem propisa u ovoj oblasti.
Tako je novi Pravilnik o tehničkim pregledima vozila, na osnovu Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u BiH, omogućio potpunije regulisanje obaveza provjere izduvnih gasova vozila i rad stanica tehničkog pregleda, te samim tim postupanje organa nadležnih za saobraćaj i unutrašnje poslove.
Pravilnik, između ostalog, predviđa da službenici MUP-a KS upućuju na vanredni tehnički pregled vozilo za koje postoji sumnja da izduvnim gasovima prekomjerno zagađuje okoliš, kao i da se intenziviraju ove aktivnosti u slučajevima proglašenja epizoda “Upozorenje” i “Uzbuna”.
Novina je i da je obavezano Ministarstvo saobraćaja KS da izvještava Vladu KS o radu stanica tehničkog pregleda vozila, u vezi sa vršenjem eko-testa, budući da informacije ovog karaktera ne dostavlja Ministarstvo prometa FBiH i pored više upućenih zahtjeva.
Redefinisane su i obaveze drugih subjekata zaduženih za primjenu Plana, među kojima Ministarstva zdravstva KS, Kantonalne uprave civilne zaštite, itd.
Jedna od inoviranih mjera precizira zabranu spaljivanja otpada i drugog nevegetacijskog materijala na otvorenom prostoru i u postrojenjima koja nisu namijenjena za spaljivanje otpada.
Mjera se posebno odnosi na pravna i fizička lica koja u svojoj djelatnosti produkuju otpad koji je sagoriv, poput otpadnih ulja, automobilskih guma, ambalaže i sl. Kontrolu na terenu u slučaju kršenja ove mjere vršit nadležne općinske i kantonalne inspekcije.
Propisano je, između ostalog, da je kažnjivo odlaganje vrelog pepela u kontejnere za komunalni otpad, što će biti predmet pojačanog nadzora komunalnih redara.
Sve sumnje za nedozvoljena spaljivanja otpada mogu se prijaviti na Ekotelefon br. 033/660-000 ili telefon Kantonalnog operativnog centra civilne zaštite broj 121, radi daljnjeg djelovanja nadležnih inspekcija općina i Kantona.
Inovirane mjere detaljnije pojašnjavaju i obaveze nadležnih subjekata u upotrebi “mokrog postupka” za obaranje čestica u zimskoj sezoni, navedeno je, između ostalog.
Novi plan isključuje mogućnost uvođenja sistema vožnje par-nepar u epizodi “Uzbuna”, zbog teškoća u provođenju.