Tužilaštvo TK bez odluke u slučaju AU u BiH

Nakon što je izvršen pretres prostorija Američkog univerziteta u BiH i drugih privatnih objekata 17. i 18. novembra iz kojih je izuzeta određena materijalna dokumentacija, Tužilaštvo Tuzlanskog Kantona i dalje nije donijelo tužilačku odluku u vezi pomenutog univerziteta.

U privatnom stanu pronađene su odštampane diplome Američkog univerziteta u BiH, koje su trebale biti u prostorijama AU u BiH. Trenutno see diplome nalaze u Tužilaštvu TK i u toku je saslušavanje svjedoka. Nakon više prijava studenata završnih godina jer im se nisu izdavale diplome sve dok ne uplate 1.500 KM, Tužilaštvo TK je odlučilo da otvori predmet.

Osnivač i predsjednik AU u BiH Denis Prcić u mailovima koje je slao studentima tražio je po 1.500 KM od svakog studenta za navodnu američku reakreditaciju AU u BiH koja košta 450.000 KM. Postojeća akreditacija bila je važeća do kraja ove godine stoga su studenti sve prijavili američkoj akreditacijskoj kući ACICS, a Prcić je krajem oktobra dobrovoljno zatražio povlačenje akreditacije jer je ACICS počeo istragu.

Obzirom da studenti nisu mogli dobiti svoje diplome, prijavili su Prcića Tužilaštvu TK, ali i u Sarajevu o čemu se vodi istraga.

Prcićev advokat je za medije potvrdio da se on tereti za krivično djelo protuzakonita naplata i isplata prema Krivičnom zakonu FBiH. Član 390 Krivičnog zakona FBiH „Protuzakonita naplata i isplata“ izričito kaže:

„Službena ili odgovorna osoba u Federaciji koja od drugog naplati što drugi nije dužan, ili naplati više nego je dužan, ili koja pri isplati ili predaji kakvih stvari manje isplati ili preda, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.“

Istragu o Američkom univerzitetu u BiH i svim neregularnostima osnivača Denisa Prcića vodi i Tužilaštvo BiH.  AU u BiH jeste osnivač Američke škole za ekonomiju u Sarajevu, ali brojni studenti nisu upisali tu školu već druge fakultete AU u BiH što će se ispostaviti da je bilo nelegalno.