Nepoznati mikrobi otkriveni na Međunarodnoj svemirskoj stanici

Naučnici iz SAD-a i Indije u suradnji s NASA-om otkrili su četiri soja bakterija koji žive na različitim mjestima na Međunarodnoj svemirskoj stanici, od kojih su tri do sad bila potpuno nepoznata nauci.

Tri od četiri soja izolirana su 2015. i 2016. godine. Jedan je pronađen na gornjoj ploči ISS-a, drugi u kupoli (opservatoriju), treći na površini blagovaonskog stola, dok je četvrti soj pronađen u starom HEPA filteru koji je vraćen na Zemlju 2011. godine, piše Science Alert.

Sva četiri soja pripadaju obitelji bakterija koje se nalaze u tlu i slatkim vodama, a koje pomažu pri rastu biljaka i eliminaciji biljnih patogena.

Astronauti koji žive na svemirskoj postaji već godinama uzgajaju manje količine hrane, pa nije iznenađujuće što su tamo pronađeni biljnih mikrobi.

Bakterije pronađene u HEPA filtru pripadaju već poznatom soju naziva Methylorubrum rhodesianum.

Međutim, nakon sekvenciranja preostala tri soja utvrđeno je da svi pripadaju istoj, prethodno neidentificiranoj vrsti, a sojevi su dobili nazive: IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 i IIF4SW-B5.

Tim predvođen genetičarom Swati Bijalni sa Sveučilišta Južne Kalifornije predložio je da se ova nova vrsta bakterije nazove Methylobacterium ajmalii, po Ajmal Khanu, poznatom indijskom naučniku.

“Za uzgoj biljaka na ekstremnim mjestima gdje su resursi minimalni, potrebna je izolacija novih mikroba koji pomažu pri rastu biljaka u stresnim uvjetima”, objasnili su genetičari Kasthuri Venkateswaran i Nitin Kumar Singh iz NASA-inog JPL-a.

S obzirom na to da već znamo da ti mikrobi mogu preživjeti teške uvjete ISS-a, tim naučnika je proveo genetsku analizu nad ta četiri soja kako bi identificirali gene koji bi se mogli koristiti za poticanje rasta biljaka.

Otkrili su i da jedan od sojeva, IF7SW-B27, ima gene koji su uključeni u rast biljaka, uključujući i gen koji potiče diobu stanicu u korijenju i izdancima.

Naučnici ističu da je potrebno provesti još puno istraživanja i da su jedva ogrebali površinu mikrobiološke raznolikosti na svemirskoj stanici. Na ISS-u je već prikupljeno oko 1.000 uzoraka koji čekaju povratak na Zemlju.