Nada za oživljavanje Aluminija nije ugašena

Predsjednik uprave Aluminij Industrije Amir Gross Kabiri izjavio je kako očekuje da Aluminij u 2021. ponovno postane najveći izvoznik iz BiH.

Istakao je kako će osigurati da Aluminij bude vodeća proizvodna kompanija u BiH u narednim desetljećima.

Zahvaljujući našim predanim radnicima i jednoglasnoj podršci svih razina vladinih tijela, posebno Federalne vlade, uspjeli smo vratiti Aluminiju stabilnost. Sada smo spremni za sljedeću fazu, kao što su razvojne mogućnosti proizvodnje, poput djelomično gotovih proizvoda, istovremeno povećavajući proizvodni kapacitet ljevaonice na 150 000 MT godišnje. Tokom sljedećeg mjeseca imat ćemo više od 200 radnika te podržavamo stotine poslovnih subjekata u BiH, a očekujemo da ćemo već 2021. biti ponovno navedeni kao najveći izvoznik u BiH“, kazao je Kabiri.

Aluminij vodeća proizvodna kompanija u BiH

Kabiri je kazao da će težiti i osigurati da Aluminij bude vodeća proizvodna kompanija u BiH u narednim desetljećima i ništa ga ne može odvratiti od cilja da ostvari svoju viziju Aluminija.

Posljednjih sedmica bio sam domaćin nekoliko glavnih izraelskih korporacija koje su stigle u BiH kako bi ispitali razne mogućnosti ulaganja, a pobrinut ću se da nastave dolaziti već tokom sljedećih mjeseci. Veliki sam optimist u pogledu potencijala i razvoja BiH i entuzijastični pristaša BiH i njenog ekonomskog potencijala“, navodi izraelski poduzetnik.

Električna energija ključni faktor za Aluminij

Kabiri najavljuje da u svrhu daljnjeg proširenja opsega projekta i suradnje M.T. Abraham Grupa namjerava ulagati u elektrane na obnovljive izvore energije, čime će osigurati stabilnu i pristupačnu opskrbu električnom energijom koja će udovoljiti potrebama tvornice, istodobno ostajući vjerna Aluminijevoj predanosti promicanju održivosti i ekološke svijesti i odgovornosti.

Udružili smo snage s našim strateškim partnerom, CMEC-om, te ćemo izgraditi elektrane koje koriste obnovljive izvore energije, sunce i vjetar, kako bi se Aluminiju osigurao puni kapacitet električne energije potreban za ljevaonicu i pogon anoda“, ističe Kabiri.