Djevojčica iz Kaknja i dalje u kritičnom stanju, korišteni anesteziološki aparati neverifikovani

Djevojčica iz Kaknja koja je pala u komu nakon operacije u privatnoj ordinaciji “Halimić” i dalje je u kritičnom stanju, saznaje N1 iz izvora sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Podsjetimo, djevojčica iz Kaknja završila je komi nakon operacije očnog kapka.

Doktor Benjamin Bejtović je jučer kazao kako je on iznajmio prostor za operaciju, ali da je operacija rađena u privatnoj ordinaciji “Halimić” s obzirom na to da su u njihovim prostorijama dvije ordinacije.

Kazao je i da su dr. Jasmina Halimić i dr. Nina Jovanović operisali djevojčicu iz Kaknja koja je završila u komi, a anesteziolog je bio dr. Suad Rožajac.

Ne bježim od odgovornosti. Psihički nisam u stanju da komentarišem išta. Istraga će pokazati”, rekao je danas dr. Rožajac za N1.

Jedina laboratorija koja je ovlaštena za verifikaciju aparata za mjerenje Verlab tvrdi da anesteziološki aparat dr. Rožajca nije verifikovan, a Rožajac tvrdi da on nije u Poliklinici Bejtović koristio svoj nego aparat u vlasništvu dr. Bejtovića.

Ordinacije Halimić i Bejtović nemaju verifikovane anesteziološke aparate, potvrđeno je za N1 iz Verlaba.

Kao mjeriteljska laboratorija, imenovana od strane Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, za pružanje usluga ispitivanja i verifikacije mjerila u zdravstvu u oblasti medicinskih instrumenata sa funkcijom mjerenja, te kao akreditovana laboratorija po međunarodnom ISO 17020 standardu, od strane Instituta za akreditiranje Bosne i Hercegovine (BATA), za ispitivanje medicinskih uređaja sa funkcijom mjerenja, možemo da Vas obavijestimo da u našoj bazi zaključno sa 12.11.2021. godine nemamo zavedene pomenute ustanove kao klijente što implicira da iste nikada nisu izvršile zakonsku verifikaciju u skladu sa zakonskim propisima od strane Verlab d.o.o. Sarajevo, od stupanja na snagu državnih Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima za respiratore i anesteziološke mašine”, odgovorili su iz Verlaba.

Na pitanje kako je moguće da koriste opremu koja nije verifikovana, iz Verlaba pojašnjavaju da je Zakonom o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine jasno definisano da svako mjerilo iz zakonskog mjeriteljstva BiH koje nije verifikovano se ne smije upotrebljavati (Član 21.) – jer se smatra neispravnim.

Također, navedeno je da “zahtjev za verifikaciju podnosi vlasnik ili korisnik mjerila.“

U slučaju korištenja neverifikovanih mjerila, što je u slučaju medicinskih uređaja naročito neetično, te može biti kobno po pacijente, također su propisane i Kaznene odredbe (novčana kazna za odgovorno lice, novčana kazna za lica koja upotrebljavaju mjerilo, privremeno oduzimanje mjerila ili čak i privremeno zatvaranje pravnog subjekta), što je definisano članovima 45. – 47. istog zakona.

Dakle, prethodno implicira da je zakonska verifikacija obaveza vlasnika/korisnika mjerila, a nadzor nad sprovođenjem zakona u nadležnosti relevantnih inspekcijskih organ”, kazali su iz Verlaba.