Donosimo vam detaljno uputstvo, šta građani BiH mogu unijeti u Hrvatsku?

Opet se iznova nametnulo pitanje što se može legalno prenijeti preko granice bez plaćanja carine.

Ovo dolazi nakon što su čelni ljudi Carinske uprave Hrvatske i Uprave za neizravno oporezivanje (UINO) BiH potpisali memorandum, kojim je predviđena razmjena podataka, kako bi se spriječile zloupotrebe prigodom uvoza i izvoza roba, pranja novca, nelegalne trgovine te korupcije u carinskim službama.

Građani Hrvatske i BIH, posebno oni iz pograničnih područja zabrinuli su se da više neće moći na granici tražiti povrat PDV-a.

Tačnije, pitaju se hoće li carina jedne države javiti carini druge zemlje da je naplaćen povrat PDV-a što bi otvorilo mogućnost dodatnog naplaćivanja pristojbi za istu robu.

Vi kao fizička osoba imate pravo na oslobađanje od plaćanja uvoznih pristojbi u vrijednosti do 300 eura, a za to možete svakako zatražiti povrat PDV-a na hrvatskoj granici.

Sravnavati će se izvozi i uvozi roba, prije svega se misli na pošiljke u kamionima i šleperima, ono što u jednoj zemlji bude registrirano da je izašlo, mora u drugoj zemlji biti registrirano da je ušlo“, pojasnio je glasnogovornik UNO BIH Ratko Kovačević za Pogled.ba.

Iako se najnovijim memorandumom za građane koji putuju u ili iz BIH ništa nije promijenilo vrijedi napomenuti što se (ne) smije nositi preko granice kako bi se izbjegle neugodnosti, te u konačnici novčane kazne i prekršajne i kaznene prijave.

Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost ne premašuje 2.200,00 kuna po putniku u cestovnom prijevozu odnosno 1.100,00 kuna za putnike mlađe od 15 godina.

Osim toga putnici bez plaćanja carine, PDV-a i trošarine u RH mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara, 50 grama duhana za pušenje.

Jedan litar alkohola s udjelom alkohola većim od 22 posto, dvije litre alkoholnih pića s udjelom alkohola 22 posto i manje.

Vina se mogu unijeti četiri litra, 16 litara piva uz uvjet da su putnici stariji od 17 godina.

Od plaćanja uvoznih davanja oslobođeno je gorivo u standardnim spremnicima svakog prijevoznog sredstva, kao i do 10 litara identične vrste goriva u prikladnim prenosivim spremnicima za rezervno gorivo.

Međutim, ukoliko žele platiti carinu osoba starija od 17 godina za svoje osobne potrebe u RH može unijeti, 800 komada cigareta, 400 komada cigarilosa, 200 komada cigara, kilogram duhana za pušenje, 10 litara jakog alkoholnog pića, 20 litara međuproizvoda, 90 litara vina, uključujući najviše 60 litara pjenušavog vina, 110 litara piva.

Carinski službenici vrše službene kontrole proizvoda životinjskog podrijetla koji čine dio osobne prtljage putnika iz trećih zemalja.

Tako uopće nije dopušteno unijeti u RH iz trećih zemlja meso i mlijeka te proizvoda od mesa i mlijeka.

Dopušteno je unijeti do dva kilograma mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrane koja se koristi iz medicinskih razloga, hrane za kućne ljubimce, proizvoda životinjskog podrijetla kao što su med i jaja ali i do dva kilograma puževa ili žabljih krakova.

Dopušteno je unijeti dvadeset kilograma po osobi svježe, sušene, kuhane, osoljene ili dimljene ribe, kozica, rakova i dagnji.

Za osobnu upotrebu je dopušteno unijeti u RH, kruha, kolača, tosta, keksa i vafla, čokolada i slastice (uključujući slatkiše) s manje od 50 % prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja, koncentrata juhe i poboljšivača okusa.

Nova pravila svakodnevno šokiraju naše građane

Podsjetimo, početkom mjeseca naslovnice medija u BiH obišla je vijest o bračnom paru koji je, kako tvrde, vraćen s hrvatske granice zbog četiri banane, 3-4 jabuke, par šnita kruha i pola sirnog namaza od 100 grama.

Bračni par porijeklom iz livanjskog kraja neugodno se iznenadio kada su im carinici Republike Hrvatske rekli kako u njihovu zemlju ne mogu unijeti užinu koju su ponijeli u automobilu.

Riječ je o količini hrane koja im je trebala poslužiti za jedan obrok.

Carinik nam je otkrio ovu ‘veliku količinu krijumčarene robe’ te nas vratio natrag na prostor BiH te smo je morali baciti, tj. uništiti. Nadamo se da će divlji konji naći ovu zalihu hrane i da neće propasti”, objavio je ovaj građanin, uz što je priložio i fotografije bačene hrane te naveo kako su on i njegova supruga očito počinili teški gospodarski kriminal.

Nešto prije Božića Ivan, koji trenutno živi u Njemačkoj, carinicima je morao ostaviti domaćih proizvoda poput maslinova ulja, suhih smokava, domaćeg voća i povrća u vrijednosti od više stotina konvertibilnih maraka.

Njegovu sudbinu dijelile su i stotine onih koji su se nakon Božića iz Hercegovine vraćali u Austriju, Njemačku… gdje trenutno žive.

Prilikom ulaska u Hrvatsku nedavno su, prema pisanju medija, na graničnom prijelazu Izačić/Ličko Petrovo Selo vozača carinici kaznili s 5.100 kuna, jer je preko granice prenio dvije vreće kupusa, tačnije 15 kg.

Kako se navodi u prekršajnom nalogu koji je izdan ovom vozaču, kriv je jer “nije podnio carinsku deklaraciju za robu pod zabranama koja je pronađena u torbama u prtljažnom prostoru i to 15 kilograma svježeg kupusa”.

Osim njega, carinici su kaznili još tri osobe, jednu zbog tri tikve i to kaznom od 3.500 kuna, drugu za tri akumulatora s 4.000 kuna i plus 400 kuna za troškove odvoza na otpad, te jednu putnicu koja je imala 10 pašteta.

Ona je, prema tvrdnjama vozača, dobila kaznu od 3.000 kuna. Pravila su rigorozna, a sudeći prema navedenim primjerima, neki carinici ih se doslovno drže.

Šta je sve iz BiH dozvoljeno unijeti u Hrvatsku?

Dakle, prema jedinstvenim carinskim pravilima pri nadzoru robe u putničkom prometu koje je RH dužna primjenjivati kao dio Carinske unije koju čine državna područja 27 država članica EU-a, iz BiH u RH nije dopušten unos mesa i mesnih proizvoda, mlijeka i mliječnih proizvoda, pa čak ni u malim količinama.

Proizvodi životinjskog porijekla kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci dopušteni su u količini do 2 kg.

Dopušten je i unos iste količine mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrane koja se koristi iz medicinskih razloga, kao i hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga.

Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podliježe zabranama i ograničenjima uvoza sukladno posebnim propisima EU-a o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU-u i održali ih zdravima.

Hljeb, kolači, keksi, vafli i oblatne, dvopek, tostirani hljeb i slični prepečeni proizvodi s manje od 20 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi, zatim čokolada i slastice (uključujući slatkiše) s manje od 50 posto prerađenih mliječnih proizvoda dopušteni su u količini za ličnu upotrebu.

U RH se mogu prenijeti i dvije kutije cigareta po osobi te alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22% vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više u količini do 1 litre ili alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22% vol. i manje također do 1 litre ili mirno vino – 2 litre.

Kolike su kazne za prekršioce?

Za prekršaj neprijavljivanja robe ili neprijavljivanja sve robe ili nepodnošenja robe ili nepodnošenja sve robe propisana je novčana kazna za fizičku osobu u iznosu od 2000 do 50.0000 kuna (od 520 do 13.000 KM).

Za unošenje ili pokušaj unošenja robe u carinsko područje Unije na skriven način ili iznošenje ili pokušaj iznošenja robe iz carinskog područja EU-a na skriven način, za nezakonito izuzimanje ispod carinskog nadzora robe koja nije roba Unije bez dozvole carinskog ureda te za nepodnošenje carinske deklaracije za robu ili dio robe, ako se radi o robi komercijalne naravi ili robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu propisana je novčana kazna za fizičku osobu u rasponu od 3000 do 100.000 kuna (od 780 do 26.000 KM).