Udruženje generala BiH traži da se zaustavi podizanje optužnice u predmetu “Dobrovoljačka ulica”

Članovi Udruženja generala Bosne i Hercegovine pozivaju VSTV i Sud BiH da spriječe i zaustave pokušaj Tužilaštva BiH da trideset godina nakon početka agresije na BiH, fabrikuju optužnice protiv pripadnika legitimnih organa vlasti i Oružanih snaga RBiH.

Ovo je svakako vezano za događaje kao što je Dobrovoljačka ulica, a o kojima je svoj konačni stav zauzeo i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Haagu, saopćeno je iz Udruženja/ Udruge generala BiH.

Podsjećamo da je Haško tužilaštvo 2003. godine, nakon uvida i analize svih dokaza, smatralo da ne postoji osnovana sumnja da su navedeni počinili teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava.

Također je 2012. godine Tužilaštvo BiH 2012. godine donijelo odluku da se obustavi istraga u predmetu ‘Dobrovoljačka ulica’, zbog nedostatka dokaza protiv osumnjičenih, a sada se ponovo pokušava pritiscima na Sud BiH izdejstvovati sudski proces”, navodi se u saopćenju.

Od Suda BiH i VSTV-a traže da analiziraju sve dosadašnje pokušaje Tužilaštva BiH da optuže osobe navedene u optužnici, a posebno da istraže mišljenja i stavove haških tužilaca koji su odbili “fingirane” dokaze koji su iz Beograda preko Banje Luke proslijeđeni u Haag 2003. godine.

Očekuju da će, nakon što sagleda sve te dokaze, Sud BiH odbiti potvrditi optužnicu.

Stava su da podizanjem optužnice u slučaju “Dobrovoljačka ulica“ i pored ranije navedenih odluka i stavova relevantnih međunarodnih i domaćih pravosudnih institucija, bosanskohercegovačko državno Tužilaštvo je i definitivno potvrdilo da, nažalost, učestvuje u tome.

Niti je u Bosni i Hercegovini bio građanski rat, a niti smo bili isti. Potvrdio je to svojim presudama sud Ujedinjenih nacija u Haagu. Žalosno je da se danas za tu istinu moramo boriti i u Sarajevu.

U ratu smo zemlju od agresora branili oružjem, a naša najjača odbrana danas su presude i činjenice utvrđene u MKSJ zahvaljujući pravnim ekspertima iz cijelog svijeta, koji su se u haškim sudnicama borili i izborili za istinu o BiH”, saopćeno je.

Bosna i Hercegovina je godinama meta mnogih negatora i raznih “eksperata“ koji, kako je saopćeno, nameću svoje narative i historijski revizionizam, dok su časni branitelji prisiljeni da se brane u montiranim sudskim procesima.

Navodi iz optužnice

Podsjetimo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv deset osoba u predmetu “Dobrovoljačka” zbog ratnog zločina počinjenog 3. maja 1992. godine u Sarajevu.

Optuženi su Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.

Iz Tužilaštva navode da se terete za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i zločin protiv civilnog stanovništva.

Prema saopćenju Tužilaštva, njih desetorica se terete da su, u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, zajedno sa svojim podređenima planirali, podstrekavali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji (JNA) pod pratnjom mirovnih snaga Ujedinjenih nacija (UN).

Na teret im je, prema Tužilaštvu, stavljeno da nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili da kazne izršioce ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, nisu spriječili ni kaznili počinioce, kao i da su im pomagali poslije izvršenog zločina.

Optužnica Tužilaštva BiH odnosi se na događaje od 03. maja 1992. godine, a prikupljeni su dokazi koji se odnose na stradanje osam ubijenih žrtava sa utvrđenim identitetom, među kojima ima i civila i sanitetskog osoblja, ranjavanje 24 osobe, zarobljavanje više desetina vojnika i civila koji su mučeni i zlostavljani”, saopćeno je iz Tužilaštva.

U istom saopćenju je navedeno da je Tužilaštvo BiH, zajedno s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA), kao i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), provelo temeljitu istragu, u kojoj je saslušano više stotina svjedoka događaja, među kojima i preživjeli vojnici i civili, predstavnici porodica ubijenih i ranjenih žrtava, kao i veliki broj sudionika događaja.

Uz optužnicu predloženo je saslušanje 277 svjedoka, kao i više vještaka, a priloženo je više od 500 materijalnih dokaza kojima se potkrepljuju navodi optužnice.

Ranije se provodila istraga protiv 14 tadašnjih vojnih i političkih dužnosnika Republike BiH u vezi s dešavanjima u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, ali je obustavljena 17. januara 2012., a međunarodni tužilac Jude Romano je obavijestio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske da samo oštećena strana može da podnese pritužbu.

Pritužbu za obustavljanje istrage su podnijele porodice poginulih boraca uz stručnu pomoć MUP-a RS-a.

Nakon što nije odlučeno o prigovorima, oštećeni su podnijeli apelaciju Ustavnom sudu BiH, koji je početkom 2018. godine naredio Tužilaštvu BiH da odluči po prigovorima za obustavljanje istrage, a Državno tužilaštvo je stavilo van snage Naredbu o obustavi istrage u predmetu “Dobrovoljačka” i naredilo njeno ponovno otvaranje.