Stiže nam velika promjena vremena, izdato i upozorenje za moguće poplave

Danas je preovladavalo pretežno oblačno vrijeme, dok je lokalno registrovana slaba kiša ili lokalni pljusak, češće na području Hercegovine.

Temperature zraka izmjerene u 13:00 sati iznosile su: Bjelašnica 0; Ivan Sedlo i Livno 9; Široki Brijeg 12; Bugojno 13; Mostar, Sarajevo i Trebinje 14; Drvar 15; Stolac 16; Bihać, Neum i Zenica 18; Tuzla 19; Bijeljina, Doboj, Gradačac, Prijedor i Sanski Most 20; Banja Luka 21 °C.

U Bosni i Hercegovini će sutra biti pretežno oblačno vrijeme sa kišom i pljuskovima. Jače padavine prognoziraju se na području Hercegovine, javlja Federalni hidrometeorološki zavod.

Vjetar slab do umjerene jačine južnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 7 i 12 °C, na jugu do 14 °C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 11 i 17 °C.

U Sarajevu pretežno oblačno vrijeme sa kišom. Najniža jutarnja temperatura zraka oko 8 °C. Najviša dnevna temperatura zraka oko 12 °C.

U subotu u Bosni i Hercegovini pretežno oblačno vrijeme sa kišom. Padom temperature zraka u poslijepodnevnim i večernjim satima u višim područjima će padati snijeg.

Vjetar umjerene jačine, prije podne južnog smjera. U drugom dijelu dana vjetar mijenja smjer na sjever.

Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 5 i 10 °C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 7 i 12 °C, na jugu do 16 °C.

U nedjelju u Bosni i Hercegovini se prognozira sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost.

Vjetar većinom slab sjevernog i sjeverozapadnog smjera. U Hercegovini i jugozapadu Bosne umjereno jaka bura. Krajem dana vjetar mijenja smjer na jugo.

Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -4 i 1 °C, na jugu zemlje do 5 °C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 6 i 11 °C, na jugu do 14 °C.

U ponedjeljak u Bosni i Hercegovini se prognozira sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugozapadnog smjera.

Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -2 i 2 °C, na jugu zemlje do 6 °C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 11 i 17 °C.

Izdato upozorenje za moguće poplave u narednim danima, evo gdje je u FBiH najkritičnije

Agencija za vodno područje rijeke Save izdala je obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja za period od 10. do 14. marta.

Obavijest su, navode, dali na osnovu meteorološke prognoze izdate od Federalnog hidrometeorološkog zavoda, nakon sagledavanja osmotrenih podataka i rezultata hidrološko-hidrauličkih simulacija iz modela u okviru prognostičkih sistema.

Prognozira se porast vodostaja uslijed topljenja snijega i novih padavina na cijelom vodnom području rijeke Save u FBiH, posebno na rijekama Bosni, Uni i Sani.

Očekuje se dostizanje nivoa obavještavanja o mogućim poplavama na hidrološkim stanicama na srednjem i donjem dijelu sliva rijeke Bosne te na slivovima Une i Sane u FBiH“, saopćila je Agencija.

U naredna tri dana prognozira se vanredno hidrološko stanje, posebno na području donjeg i srednjeg dijela sliva rijeke Bosne te na slivovima Une i Sane.

Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje općina u Unskosanskom i Zeničko-dobojskom kantonu.

Sugerišemo nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučujemo pojačan oprez.

Nadležne službe civilne zaštite treba da upozore stanovništvo koje živi na područjima uz rijeke koje nemaju izgrađene zaštitne vodne objekte, da je opasno da prilaze obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, na osnovu čega bi stanovništvo bilo u mogućnosti (prije eventualne pojave poplava) sprovesti mjere samozaštite u cilju smanjena i preduprijeđenja eventualnih šteta odštetnog djelovanja poplava po njih i njihova materijalna dobra“, saopćili su iz Agencije.