Još uvijek bez novih informacija o bh. državljaninu zarobljenom ispod ruševina u Turskoj

Konzul Bosne i Hercegovine u Istanbulu Siniša Mihailović rekao je da jutros nema novih informacija o tome da li je neko od državljana BiH povrijeđen ili stradao u razornim zemljotresima koji su se desili na jugoistoku Turske.

Mihailović je kazao i to da nema novih informacija ni o državljaninu BiH inicijala A. P. koji je jučer ostao zarobljen pod ruševinama jedne zgrade u gradu Malatya u Turskoj.

Kako mediji saznaju riječ je o Angelu Peševskom.

Kako je dodao, on je ostao zarobljen ispod ruševina zgrade firme GOPA worldwide consultants u kojoj radi.

Nema ništa novo i na sreću, do sada, nemamo podatke o drugim državljanima BiH da su pod ruševinama”, istakao je Mihailović za N1.

Podsjetimo, dosad je u razornim zemljotresima u Turskoj i Siriji poginulo više od 4.800 osoba, a na hiljade je povrijeđeno i ostalo bez krova nad glavom.

Spasioci tragaju za nestalima, ali loši vremenski uslovi u ovim regijama otežavaju im potragu.

Također, procjene ukazuju na to da bi broj žrtava mogao rasti pa tako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) prognozira da bi on na kraju mogao iznositi čak i 20.000.

I dalje traje ogromna akcija spašavanja, ali hladno vrijeme ometa spasioce u potrazi za preživjelima.

Prvi zemljotres jačine 7,8 stepeni dogodio se u noći po hladnom vremenu u pokrajini Kahramanmarasu na jugoistoku, oko 60 kilometara zračne linije od sirijske granice.

Uslijedili su deseci slabijih potresa, a prijepodne, također na jugoistoku Turske dogodio se još jedan magnitude 7,5 stepeni.

Posljednje informacije govore da se najmanje 100 naknadnih zemljotresa jačine 4,0 stepeni ili više dogodilo otkako je potres magnitude 7,8 pogodio južnu Tursku u ponedjeljak ujutro po lokalnom vremenu, prema Geološkom institutu Sjedinjenih Američkih Država.

Kako se vrijeme od izvornog zemljotresa produžava, učestalost i magnituda naknadnih potresa imaju tendenciju smanjenja. Međutim, još je vjerovatno da će se naknadni potresi jačine 5,0 do 6,0 stepeni desiti i donijeti rizik od dodatne štete na strukturama koje su ugrožene izvornim zemljotresom.

To predstavlja stalnu prijetnju spasilačkim timovima i preživjelima. Naknadni potresi protežu se više od 300 kilometara (186 milja) duž rasjedne zone koja je pukla u južnoj Turskoj, usmjerena od jugozapada prema sjeveroistoku i protežući se od granice sa Sirijom do pokrajine Malatya”, objavljeno je.

Preživjeli se evakuišu vojnim avionima u područja gdje bolnice imaju veći kapacitet.

Osim velikih ljudskih žrtava, pričinjene su ogromne materijalne štete, a mnogi gradovi su neprepoznatljivi i doslovno kao da su nestali.